Perşembe, Mayıs 30, 2024

IoT ve 3D Baskı

IoT veya Nesnelerin İnterneti büyüleyici bir teknolojidir ve kullanımı son birkaç yıldır artmaktadır. Yaşamlarımıza veya bunları kullanan sektörlere değer katan daha akıllı cihazlar oluşturmak için gittikçe daha fazla nesne birleştiriyoruz. Ancak yıkıcı teknolojileri en iyi şekilde kullanmak için, bunları başkalarıyla birleştirmek akıllıca olabilir.

IoT

Nesnelerin İnterneti, verileri paylaşmak için nesneleri kendi aralarında birleştiren kavramdır. Paylaşılan bilgiler insan davranışlarından veya dış faktörlerden gelebilir. Bu, nesnelerimizi elektronik parçalar, sensörler, yazılım ve internet veya IoT için oluşturulan belirli ağlar kullanarak bağlayarak mümkün olur. Böylece, veriler insan eylemi olmadan nesneler arasında değiş tokuş edilebilir.

IoT’nin tipik bir örneği, bazı temel besinlerinizi (yumurta, süt, vb.) Bitirdiğinizi tespit eden ve bunları sizin için otomatik olarak sipariş eden tespit eden bir buzdolabı olabilir. Bu teknoloji, tüketim mallarından savunmaya kadar çok çeşitli profesyonel sektörler tarafından kullanılmaktadır.

Bu teknoloji son birkaç yılda çok dikkat çekti ve kullanımı yaygınlaşıyor. Bundan 5 yıl sonra IoT’nin 26 milyar cihazı sayması bekleniyor.

3D Baskı ve IoT’yi Birleştirme

Yıkıcı teknolojiler bir araya getirildiğinde daha da kullanışlı olabilir. Gerçekten de tarihin açıkça gösterdiği budur. Örneğin, PC oluşturulduğunda, yıkıcıydı, ancak İnternet gibi diğer teknolojilerle birleştiğinde gerçek bir devrim haline geldi.

IoT söz konusu olduğunda, en iyi kullanım durumlarını oluşturmak için 3D baskı ile nasıl birleştirilebilir? İşte bu iki teknolojiyi birlikte akıllıca kullanmanın 4 yolu.

3D Baskı Sayesinde IoT Nesneleri İçin En İyi Muhafazaları Oluşturma

İlk olarak, IoT projeleri için 3D baskı yapabileceğiniz en belirgin kullanımla başlayalım: muhafazalar. Aslında, IoT nesneleri elektronik cihazlardır, bu nedenle bir kasaya ihtiyaçları vardır. İyi haber: 3D baskı bu kullanım için harika bir teknolojidir. Ürüne mükemmel şekilde uyan muhafazaların oluşturulmasına izin verir.
Eklemeli imalat, özellikle elektronik cihazların prototipleme işlemi sırasında yararlıdır. Bileşenler bu adım sırasında düzenli olarak değişebileceğinden, kasanın şeklini ve boyutunu etkileyecektir. Enjeksiyon kalıplama ile çalışıyorsanız, bu değişikliklere kolayca uyum sağlayamazsınız. Ancak 3D baskı sayesinde, hiçbir ek ücret ödemeden yapabilirsiniz.

3D baskının muhafazalar için bir diğer önemli avantajı, 3D modellerinize yapıştırmalar gibi özel tasarım özellikleri ekleyebilmenizdir ve bu da üretim süreciniz sırasında montaj süresini önemli ölçüde azaltır.

Endüstri 4.0’ı Fabrikalarda Bu Teknolojilerin Birleşimi İle Şekillendirmek

Gerçekten Endüstri 4.0 trendinin bir parçası olan bir fabrika inşa etmek için, birkaç yıkıcı teknolojiyi birleştirmek çok önemlidir. Optimize edilmiş performansla gerçekten çevik bir fabrika oluşturabilirsiniz.

Örneğin otomotiv şirketi Audi’nin akıllı fabrikasıyla yaptığı tam da budur. Gerçekten de, daha verimli bir üretim süreci oluşturmak için mevcut tüm yıkıcı teknolojileri birleştiren fabrikalar oluşturmak için bir projeleri var: IoT, katkı maddesi üretimi, robotlar, uçaklar vb.

IoT ve 3D baskıyı bir fabrikada kullanmanın iyi bir yolu, IoT nesneleriyle toplanan veriler sayesinde bazı işlemleri otomatikleştirmektir. Örneğin, bazı tutucuları makinelerinize koyabilir ve bir şey kırıldığında otomatik olarak 3D baskılı yedek parça sipariş edebilir veya üretebilirsiniz. Çok zaman kazandırır ve verimliliği gerçekten artırır.

IoT İle Toplanan Veriler Sayesinde Ismarlama Ürünler Oluşturma

IoT cihazlarıyla bazı veriler toplarsınız. Bu bilgiler en iyi ürünleri oluşturmak için gerçekten yararlı olabilir. Bunu 3D baskı ile birleştirirseniz, potansiyeli etkileyicidir. Aslında, IoT cihazlarıyla veri toplayabilir ve daha sonra 3D baskı ile düşük maliyetle üretilmesi kolay özel yapım ürünler oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Örneğin, bağlı koşu ayakkabıları ile yapılan bir koşu testi sırasında toplanan verilere dayanarak ısmarlama 3D baskılı koşu ayakkabıları oluşturabilirsiniz. Koşu seansı sırasında ayaklarınızın nasıl davrandığını öğrenebilir ve buna göre mükemmel ayakkabıyı yaratabilirler.

Aynı şeyi tenis raketi gibi diğer nesnelerle de yapabilirsiniz. Bağlı bir raketle bir test oturumu sırasında oynatıcının nasıl davrandığına ilişkin veriler toplayabilir ve ardından performansı artırmak için özel yapılmış bir nesne oluşturabilirsiniz. 3D baskı, özel yapım ürünler oluşturma konusunda gerçek bir varlıktır ve IoT’nin sunduğu potansiyelle mükemmel bir şekilde eşleşir.

Elektronik Olmadan 3D Baskı IoT Cihazları

IoT cihazları için bu yeni 3D baskı uygulaması önümüzdeki birkaç yıl içinde anahtar olacak. Gerçekten de devre kartları gibi elektronik bileşenlerin iletken mürekkeple 3D olarak yazdırılması mümkün olmaya başlıyor.

Bu yenilikten elde edebileceğimiz birkaç fayda var. İlk olarak, elektronik bileşenlerin üretim sürecini hızlandırabilir. Ancak en önemlisi, 2B devre kartlarına sahip olmanın mevcut kısıtlamasını tamamen kaldırır, bu da bağlı nesnenin şekli söz konusu olduğunda birçok sınırlama getirir. Böylece, 3D baskılı devre kartları farklı şekillere sahip olacak ve daha iyi ürünler oluşturma fırsatı verecektir.

3D baskılı devre kartlarından bir diğer önemli fayda, ağırlık açısından gerçekten optimize edilmiş nesnelerin oluşturulmasına izin vermesidir. IoT cihazlarının aktif kullanıcıları olan sağlık, havacılık veya askeri sektörler için bu önemli bir faktördür.

Ayrıca, bundan 10 yıl sonra, şu anda kullanılan mevcut silikon devrelerin yerini plastik olanların alacağı söyleniyor. Bu malzeme türü, çok çeşitli seçeneklerle zaten en çok katkı maddesi üretiminde kullanılmaktadır.

Ayrıca, plastik devre kartları silikon olanlardan çok daha ucuz olacaktır. Bugün, yarı iletkenleri üretmek için kullanılan bir elektron ışını litografi ekipmanı 1.5 milyon dolardan 30 milyon dolara mal oluyor. 3D baskı elektroniği yapabilen bir sistem genellikle 500 000 dolara kadar çıkarak maliyet açısından gerçek bir fark yaratıyor.

Sonuç olarak, daha düşük maliyetle optimize IoT cihazları oluşturmak için hafif 3D baskılı plastik devre kartlarını kullanmak oldukça kolay olacaktır. Ne zaman uygulanmaya başlanacak? Gartner’ın yarı iletken üretimi ve süreç geliştirme araştırma başkan yardımcısı Dean Freeman’a göre, en az beş yıl uzaktayız.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler