Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelKoronavirüs ve Gündemden Teknoloji Haberleri #4

Koronavirüs ve Gündemden Teknoloji Haberleri #4

Bu hafta teknoloji alanında hangi gelişmeler yaşandı? Koronavirüsle mücadelemizde hangi aşamadayız? Haftanın kısa özetini bu haber turunda bulabilirsiniz…

Yapay zeka, yangın ihtimali olan bölgeleri bildirebilir.

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, küresel sıcaklıkların yükselmesi ve hava modellerinin değişmesiyle artan yangınların şiddetinin öngörülmesi için yeni bir adım attı. Araştırmacılar, makine öğrenmesi ile uydu görüntülerini kullanarak kuru ve risk altında olan alanları izleyebilen, bölgelerde geçmişte oluşmuş yangınların verilerini değerlendirerek oluşabilecek  yeni yangınları önceden bildiren  bir yazılım üretti.

Yapay zekayla Napolyon’un gerçek yüzü yaratıldı.

Hollandalı bir fotoğrafçı, yapay zeka yardımıyla Fransız İmparator Napolyon Bonaparte’ın gerçeğe yakın bir portesini oluşturdu. Fotoğrafçı Bas Uterwijk, Art Breeder isimli bir yazılımın yardımıyla 19. yüzyılın başına damgasını vurmuş Napolyon’un portesini fotoğraf kalitesine yakın biçimde yeniden yarattı.

‘Ganbrood’ takma ismini kullanan Hollandalı sanatçı, 1804-1814 arası kendini Fransa İmparatoru ilan edip tüm dünyaya hükmetmeye çalışan Napolyon’un portesini Art Breeder sayesinde pek çok tablosunu bir araya getirerek ortaya çıkarttığını söyledi.

Sanal gerçeklik cihazları yaygınlaşıyor.

Ethereum tabanlı sanal gerçeklik şirketi , SpaceX’in uzay aracı fırlatma sürecini VR dünyasında canlı olarak sundu. Kullanıcılar, fırlatılış sahasının sanal oditoryumunda fırlatılışı VR cihazlarından izleyebildiler.

Google uyku kalitesini arttırmayı hedefliyor.

Google, koronavirüs krizinin uykuyu bozabilecek stres ve kaygıya yol açtığına dair geri dönüşler aldıktan sonra uyku zamanı ismini verdiği yeni bir Android güncellemesi yayınladı. Kullanıcılar ertesi gün için takvimlerinin bir önizlemesini görerek alacağı toplam uyku saatini hesaplayabiliyor ve uykudan önce Spotify, YouTube Müzik gibi kaynaklardan sakinleştirici sesler çalma seçeneğine sahip oluyor.

Yapay zeka beyin tümörü teşhisini geliştiriyor.

Yeni bir makine öğrenimi destekli yapay zeka, Glioma isimli yaygın bir beyin tümörü için tümör şekli, dokusu veya görüntünün yoğunluğu ile ilgili ayrıntıların çıkarılmasında görev alıyor. Bu sayede, %98’e yakın bir doğrulukla tümörü düşük veya yüksek tehlike derecelerine ayırıyor.

Virüsün genetik ağacını anlamak için ‘big data’ kullanılıyor

Virüsün nasıl davrandığını anlamak, yayılmasını durdurabilecek önlemler bulabilmek için çok önemli.  Bu davranışları ortaya çıkarmak ve veri haline getirmek oldukça uzun ve zor bir süreç. Ancak kimi şirketler yapay zeka ve büyük veri (big data) teknolojileri kullanarak virüsleri anlamamızı kolaylaştırıyor.

Nextstrain, koronavirüs gibi patojenlerin evrimini, epidemiyologların anlamalarına yardımcı olabilecek şekilde sunmayı hedefleyen,  virüsün geçirebileceği olası mutasyonları gösteren veri, sıralama ve görselleştirmeler sağlayan açık kaynaklı bir projedir . Proje, 700 virüs vakasının genetik dizilimini bilim topluluğuyla paylaşarak, virüsün diğer ülkelere yayılması nedeniyle virüsün özelliklerinin değişmediğini doğrulamaya katkıda bulundu .

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler