Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaDijital DönüşümPerakendenin Geleceği: Akıllı Ambalaj

Perakendenin Geleceği: Akıllı Ambalaj

Çoğu işletme için QR kodları yeni bir şey değildir. Coca-Cola veya Amazon gibi büyük markalar, QR kodlarını uzun bir süre önce ambalajlarına ekledi ve bunların avantajlarından faydalanıyorlar.

Bununla birlikte, akıllı telefon kullanımı arttıkça, akıllı ambalaj daha fazla yayılacaktır. 2023 yılına kadar akıllı ambalaj pazarının 7,56 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir değere sahip olacağı tahmin ediliyor .

Markaların QR kodlarını nasıl etkili bir şekilde kullandığına dair birkaç örnek:

QR Kodları Şeffaflık Fırsatı Sunuyor

Ürünlerin ambalajındaki QR kodları, genellikle ambalajın üzerindekini bilgilerden fazlasını içine sıkıştırabileceğinizden daha fazla bilgi sağlamanın harika bir yoludur.

Ambalaj üzerindeki küçük yazıları okumaya çalışırken kimse gözlerini kısmak istemiyor. Paketlemeye çok fazla bilgi koymak yerine, tüm bu bilgileri akıllı telefonunuzda görüntüleyebilirsiniz.

Yine de bir üründe neler olduğu ve kalori sayımı gibi yasal gereksinimler hakkında gerekli bilgileri koymanız gerekecek olsa da; birçok marka QR bağlantılı içeriklerinde içerik şeffaflığı hakkında bilgi içerebilir. Ürünlerin nereden geldiği ve çok daha fazlasını içerebilir.

QR Kodları Artan Marka Katılımı Sunuyor

Ambalajınızda QR kullanmak, müşterinizin markanız ve ürünlerinizle etkileşimini artırmak ve ürünleri geliştirmek için mükemmel bir yoldur.

Belirli ürün bilgilerine ek olarak, müşterilerinizi, indirim ve kuponlar sunarak ürününüzü daha fazla tanıtabileceğiniz müşteri ödül programlarına yönlendirebilirsiniz. Buna ek olarak, müşterinizi daha fazla satın alabilmeleri için en yakın stokçulara yönlendirebilirsiniz.

QR kodları aracılığıyla müşterilerinizle etkileşime geçmenin birçok harika yolu vardır. Bunları ürünle ilgili videolara yönlendirebilir veya daha fazla etkileşim kurma olanağı sunan uygulamaları indirmeye teşvik edebilirsiniz.

QR Kodları Veri Toplama Fırsatını Getiriyor

Müşterilerinizle etkileşime geçmek istiyorsanız, onları gelecekte nerede bulabileceğinizi bilmeniz gerekir. Bir QR kodu aracılığıyla müşterilerinizi içeriğe götürebilir ve müşterilerinizin deneyimlerini arttırabilirsiniz. Bunun yanında müşterilerinizin doğrudan gelecekteki pazarlama için iletişim bilgilerini vermelerini sağlamak için gerçek bir fırsat vardır.

QR kodunuzda müşteri ödül şemaları, yarışmalar, indirimler ve diğer teşvikleri kullanarak müşterilerinizi geri gelmeye teşvik edebilirsiniz.

QR Kodları: Ambalajın Geleceği

Son birkaç yılda QR kodlarının kullanımındaki artışla, akıllı telefon teknolojisini müşterilerin alışveriş deneyimine ve ötesine entegre etme eğilimlerini artıyor. QR kodları, müşterilerle tamamen yeni bir şekilde etkileşim kurma olanağı sunar.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler