Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana Sayfa5G5G IoT'yi Nasıl Etkileyecek?

5G IoT’yi Nasıl Etkileyecek?

Dijital dönüşüm tüm hızıyla bağlı cihazların sayısını hızla artırmaktadır. 2025 yılına kadar her dakika 152.200 bağlı yeni IoT cihazını olacağı öngörülüyor. Bu, daha fazla veriye ve daha sonra verimliliği artırmak için daha fazla yola dönüşürken, bu veri alışverişi için sağlam bir ağ gereklidir. Beşinci nesil kablosuz teknoloji, yalnızca yüksek hızlı mobil iletişimi desteklemeyecek, aynı zamanda IoT veri aktarımını daha verimli hale getirecek özelliklere sahiptir. Mevcut 4G ağının aksine şu özelliklere bakalım:

  1. Daha yüksek bant verimliliği
  2. Mevcut ağdan 100 kat daha hızlı ağ
  3. 25 kat daha az gecikme 
  4. IoT iletişimleri için büyük bir ölçeği destekleme yeteneği. Kilometre kare başına yaklaşık 1 milyon IoT cihazı bağlanacağı tahmin ediliyor ve bu da şimdiye göre bin kat daha fazla.
  5. Güç tüketiminde %90 azalma, düşük enerjili IOT cihazlarda pil ömrü 10 yıla kadar garanti.
  6. Ağ dilimleme yeteneği sağlar. Basit bir ifadeyle, ağ dilimleme, paylaşılan fiziksel altyapı üzerinde neredeyse bağımsız işlemler olarak birden çok mantıksal ağ çalıştırmak anlamına gelir. Ağ dilimleme, işletmelere ağ sistemlerini gereksinimlerine göre tasarlama esnekliği kazandıracaktır, örneğin daha yüksek bant genişliğine göre düşük gecikme süresi veya düşük gecikmeye göre daha fazla cihaz bağlantısı.

Tüm bu özellikler, 5G ağını, sınırlı ağ esneklikleri olan öncüllerinden farklı olarak dış ortama uyarlanabilir hale getirir.

Şimdi 5G’nin yeteneklerini bildiğimize göre, Nesnelerin İnterneti ile birleştirildiğinde çeşitli sektörlerde nasıl devrim yaratacağına bakalım.

Akıllı Üretim

5G, Endüstri 4.0’ı bir üst seviyeye taşıyacak. Toplanan kapsamlı gerçek zamanlı veriler, hataları daha hızlı tanımlayarak kalite kontrolünü iyileştirebilir. Üretim otomasyonu ve açık ocak madenciliğinde otonom araç kontrolü için gereken geniş hareketlilik, düşük gecikme süresi ve yüksek (kritik görev) güvenilirliği yalnızca ultra güvenilir 5G ağında mümkündür. Ayrıca, imalat kurulumlarında, geleneksel ağ düzenlerinden radyo bağlantıları genellikle metal yapılar ve bariyerler nedeniyle engellenir. Hücresel tabanlı bir konumlandırma sistemi, bir tesiste makine ile çeşitli yönlerden etkileşime girebilen birden fazla İletim / Alım Noktası (TRP) dağıtır. Böylece, bir yol engellenmiş olsa bile, sinyaller başka yönlerden gelebilir, sinyal fazlalığı yaratır ve iletişim kaybını önler.

Rüzgar ve güneş enerjisi sektörlerinde, IoT sensörleri ve cihazları, AI ile birlikte, gelişmiş hava tahmini ve analizi yoluyla üretkenliği artırmaya yardımcı oluyor. Akıllı ayar mekanizmaları, çeşitli hava koşulları için kontrol ayarlarını otomatik olarak ayarlar.

Akıllı şebekeler enerji yüklerini daha verimli yönetir. IoT cihazlarından toplanan düzenli verilere dayanan planlı bir enerji altyapısı, kesinti sürelerini ve enerji maliyetlerini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Tüm bunlar, çok az miktarda verinin minimum gecikme ile bir ağ üzerinden kesintisiz aktarılmasını içerir. Bakım (hem öngörücü hem de önleyici), daha fazla veri toplama ve daha düşük gecikme ile daha yüksek verimlilik sağlayacaktır.

Tedarik zinciri

Tedarik zinciri, özellikle depoya taşınması ve içindeki hareketler sırasında önemli miktarda manuel denetim gerektirir. 5G, bugün mevcut olan araç seviyesi ayrıntılarının aksine IoT özellikli sensörler aracılığıyla bireysel ürün seviyesi bilgilerini etkinleştirecek. Bu, gönderilerin izlenmesini kolaylaştıracaktır. Bozulabilir ürünler için sıcaklık ve nem gibi dorse koşullarının uzaktan izlenmesi mümkün olacaktır. 5G etkin IoT izleyicileri ile envanter düzenleme, konum ve yeniden yönlendirme artık gerçek zamanlı olarak gerçekleşecek. 5G ve IoT birleşimi, tüm tedarik zincirinin uçtan uca bir görünümünü sağlayacaktır.

Perakende

5G ve IoT, perakende alışveriş deneyimini daha kişisel ve bağlamsal hale getirerek geliştirebilir. Bir AI ile ekranlı bir montaj odası, bir düğmeye dokunarak benzer kıyafetler ve eşleşen aksesuarlar önerebilir. Müşteriler ayrıca satış memuru ile konuşabilecek ve kapıya garip bir şekilde bağırmak yerine başka ürünler isteyebilecek. IoT özellikli akıllı raflar envanter yönetimini otomatikleştirebilir. Gerçek zamanlı envanter verileri sağlayabilir, çok kanallı müşteri ilişkileri kurabilir ve isteğe bağlı olarak fiyatları dinamik olarak ayarlayabilirler. 5G ağının yüksek hızı ve verimi, bu tür büyük verilerin işlenmesini sağlayacaktır.

IoT özellikli otomatik mağazalara göz atmak için Amazon Go mağazasına bakalım. Kasiyer veya ödeme sistemi yoktur. Bunun yerine, alışveriş yapanların bir uygulama indirmeleri ve girişleri taramaları gerekir. Herhangi bir ürünü alabilir ve sadece dışarı çıkabilirsiniz. Bir kez çıktı, uygulamanın otomatik ödeme etkinleştirilir ve satın alma makbuzu e-posta ile gönderir. Mağazada bilgisayar vizyonu, derin öğrenme ve raf sensörleri bulunur.

Akıllı Şehirler

Akıllı bir şehrin temel dayanağı, çeşitli kaynaklarının, operasyonlarının ve hizmetlerinin bağlantı ve otomasyonudur. Bugün IoT cihazlarını evlerde ve ticari binalarda kullanıyoruz. Akıllı şehirler için, bu teknoloji su, elektrik, gaz, atık yönetimi, trafik izleme ve hatta çevre hizmetleri gibi kamu departmanlarına yayılmalıdır. 5G ağı bu verileri hızlı bir şekilde işleyecektir. Ayrıca, makinenin düşük gecikme ve yüksek güvenilirlikle makine iletişimini sağlayarak otonom otomobil endüstrisini kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

2012 yılında İspanya’nın Barselona kenti ulaşım, enerji, su ve atık yönetimi de dahil olmak üzere kentsel sistemlerinde IoT teknolojilerini kullanmaya başladı. 2013 yılına gelindiğinde, Wifi etkin noktalarının sayısı %62 artarak, noktadan noktaya maksimum 100 metre mesafedeki 670 etkin noktaya ulaşmış ve Wifi kullanıcılarının sayısı iki katına çıkmıştır. Enerji sektöründe 19.500 akıllı sayaç kurdular. Atık yönetim sistemi, hane halkı tarafından biriken atık seviyelerini izlemek ve toplama yollarını optimize etmek için akıllı kutularla güncellendi.

Kendinden Sürüşlü Araçlar

Kendi kendine giden araçların düzgün çalışması için çok fazla veri alışverişi gerektirir. Sıcaklık, trafik, hava durumu ve GPS konumunu izlemenin yanı sıra, yayalar ve sokak armatürleri (lamba direkleri gibi) hakkındaki bilgiler de hayati bir rol oynar. IoT özellikli sensörler ve cihazlar veri toplarken, 5G ağı bunların araçlara gecikmesiz ve verimli bir şekilde aktarılmasını sağlayacaktır. Aslında, gelecekte araçlar kendi aralarında iletişim kurarak trafik sinyallerine olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Tüm bunlar Akıllı Şehirler ve kapsamlı bir 5G ağının geliştirilmesini gerektirir.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler