Pazartesi, Mayıs 20, 2024

8 Yapay Zeka Trendi

Yapay Zeka çok uzun bir süre kurgusal hikayelerin, Bilim Kurgu kitaplarının ve hatta filmlerin bir parçasıydı. Gözler için teknoloji büyüsüydü. Bugün, işler yavaş yavaş gerçeğe doğru ilerlediğinden, filmlerde gösterildiği kadar gelişmiş olmasa da yapay zekanın hala heyecan verici olduğunu görebiliyoruz.

İşletmeler, daha akıllı ve daha verimli olmak için yavaş yavaş AI teknolojisine yatırım yapıyorlar. Yapay zeka ile ilişkili pek çok fayda arasında en önemlisi tahmin etme ve tavsiye etme, sonuçta oradaki her sektöre fayda sağlama yeteneğidir. Ek olarak, AI, pazarlama çabalarını iyileştirmeye yardımcı olur, kullanıcılarla sohbet başlatır ve ayrıca kullanıcı katılımını artırır.

2020’de yapay zekayı kapsayan ve işletmeler için inanılmaz çözümler sunan yoğun ve tanımlayıcı eğilimleri şimdiden görüyoruz. İşte sekiz AI trendi.

1. Veri Sentez Yönteminin Kullanımı

Yapay Zeka, çeşitli sistemleri tanıtmak ve geliştirmek için derin öğrenmeye ve makine öğrenimi yöntemlerine bağlıdır . Derin öğrenme yöntemleri kullanılarak geliştirilen önceden eğitilmiş modeller büyük ölçüde gerçek dünya verilerine bağlıdır. Ancak, zamanında veri elde etmek ve bunları mevcut sistemlere dahil etmeyi yönetmek zor olabilir. Yapay zekanın yeni ve daha iyi verilere doğru gelişmesinin nedeni budur.

Yapay zeka, gerçek zamanlı verileri çağırmak yerine veri sentezi yöntemleri üzerinde çalışacaktır. Bu durumda, halihazırda mevcut olan veriler yeni veri oluşturmak için kullanılacaktır. Örneğin, araba kullandığınızın bir videosunu paylaşırsanız, bir kişinin otomobili nasıl sürdüğünü ve ne tür sorunlarla karşılaşabileceğini anlamak için yeterli veri kaydedilmektedir.

Bu verileri simüle ederek ve bir temel olarak kullanan işletmeler, araca yeni ve verimli yöntemler getirebilir. Bu, veri sentezi yöntemini kullanmanın yalnızca bir yoludur.

2. Daha İyi İş İzleme

İş süreçlerinin otomatikleştirilmesi söz konusu olduğunda, ilk düşüncemiz üretim, çok fazla zaman ve enerji gerektiren diğer endüstriyel süreçlerdir. Zaman alan mekanizmaları çalıştırabilen robotların kullanımı oldukça kolay ve sorunsuz olabilir. Neyse ki, teknoloji uzmanları yapay zekayı endüstriyel sektörlere tanıtmayı başardılar.

Günümüzde yapay zeka, otomasyonu tekrarlayan ve potansiyel olarak maliyetli olan mekanik süreçlere başlatmak için kullanılmaktadır. Form doldurma, evrak işleri, dokümantasyon vb . gibi düzenli iş operasyonları AI aracılığıyla otomatikleştirilerek daha hızlı ve daha doğru çalışma elde edilebilir.

Robotik Süreç Otomasyonu yakında tüm iş süreçlerinin bir parçası olabilir ve neredeyse tüm idari işleri yönetebilir. Sonuç olarak, işletmeler temel görevlerine daha fazla odaklanabilecekler.

3. Gerçek Zamanlı Kişiselleştirme Fırsatları

Müşterinizi gerçek zamanlı olarak tanımak ve ihtiyaçlarını kabul etmek ve buna göre onlara hizmet veya ürün sunmak AI uygulamasıyla mümkün olabilir. AI, müşterilerle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurma ve potansiyel olarak çekici ürün veya hizmetleri buna göre tanımlamak için satın alma davranışını inceleme yeteneğine sahiptir. Bu kişisel etkileşimlerin gerçek zamanlı olarak gerçekleşmesi, tavsiyelerin müşteriye faydası olması ve onları meşgul etmesi çok önemlidir.

Bir kullanıcı belirli bir ürünle ilgilendiğinde, AI onlarla etkileşime girerek önerilerde bulunur ve önerilerde bulunur. İşletmeler için kişiselleştirme seçeneklerinin sayısı artmaya devam ediyor.

4. Yapay Zeka Destekli Cihazlarda Artış

Önümüzdeki yıl, AI destekli cihazlarda bir çoğalma görecek. Aslında, yapay zeka destekli cihazları uygulamaya yönelik toplam harcamanın daha az olacağını ve insan arayüzü ve otomasyon sunan cihazlarda bir artış olacağını fark edeceksiniz.

Yapay zeka destekli cihazlar, iş dünyasında göz ardı edilemeyecek fırsatları artırdı. Kullanıcıların otomasyona olan ilgisinin artmasıyla birlikte mobil cihazların sürekli yaratılması, çoğu zaman zaman alan görevlerin ortadan kaldırılmasına neden olabilir.

Ev aletlerinden işle ilgili üretkenlik yönetimi araçlarına kadar çoğu şey yakın gelecekte AI ile güçlendirilebilir. Şu anda, işletmeler yapay zeka destekli saatlere, cep telefonlarına ve diğer cihazlara ve çözümlere yatırım yapıyor ve bu da gerçek zamanlı iş elde etmeye yardımcı olabilir ve önemli karar verme için sunulan verilerin doğruluğunu artırabilir.

5. Sağlık Hizmetlerinde Doğruluk

Sağlık sektörü, yapay zeka uygulamalarının bir sonucu olarak oldukça çevik hale gelecektir. Artan veri doğruluğu ve gerçek zamanlı tanı yetenekleriyle, sağlık hizmetleri mükemmel yetenekler ortaya çıkaracaktır. Yapay zeka destekli teşhis araçları aslında meme kanserini ve diğer kritik hastalıkları erken bir aşamada tespit etmeye ve hatta her hastaya özel bir tedavi planı oluşturmaya yardımcı olabilir.

MRI, CT ve diğer röntgen türlerinden sağlanan teşhis verileri, AI teknolojisi uygulandığında daha doğru hale gelecektir. Çok az şirket tıbbi görüntülemede yapay zeka uygulamaları buldu. Daha iyi tıbbi görüntüleme teknolojisi ve gelişmiş teşhis sonuçları sağlayan makine öğrenimi uygulamaları vardır.

6. Siber Güvenliği Artırın

Yapay zeka yakında siber güvenlik ile entegre edilebilir ve son kullanıcılar için sıkı güvenlik çözümleri sağlayabilir. AI teknolojisi, algoritmaları doğaçlama yapmak ve onları daha gelişmiş hale getirmek için kimlik avını izlemekten ve önlemekten tüm sistemlerin güvenlik yeteneklerini artıracaktır. Yapay zeka, gelecekte bir işlemin hileli olup olmadığını tahmin edebilecek, böylece her tür siber suçu önleyecek ve sistemin tetikte olmasını artıracak.

Çoğu işlemin dijital olduğu gerçeği göz önüne alındığında, bu daha da önemli hale geldi ve veri ihlallerini önlemek ve veri işbirliğini iyileştirmek bizim için önemli hale geldi.

7. Yüz Tanıma Dahil Etme

Şimdiye kadar, sadece birkaç yüz tanıma gibi biyometrikleri güvenlik önlemi olarak dahil etmeyi zorunlu kılmıştır. Daha fazla ülke yüz tanıma teknolojisini dahil etmeye ve güvenlik önlemlerini artırmaya hazırlanıyor.

AI, insanları tanımak ve ayrıca insan mı yoksa robot mu olduklarını bilmek için kullanılacaktır. Bu teknolojinin normal yüz tanımanın ötesine geçmesini ve gerçekte kim olduklarını anlamasını sağlamak için derin öğrenme algoritmaları yerleştiriliyor.

8. AI ile etkileşim kurun

Yakın gelecekte, AI bizimle birçok şekilde etkileşime girecek. Bazıları Chatbot’larda olduğu gibi halihazırda mevcutken, birkaçı da yakın gelecekte tanıtılabilir. Sanal asistanlar veya Chatbotlar, iş için yetenekli kişileri işe almaya kıyasla işletmeler onları daha uygun maliyetli ve verimli bulabileceğinden, norm haline gelebilir. Son kullanıcılar, yakın gelecekte gerçek insanlarla değil, botlarla ve AI destekli cihazlarla konuşmaya başlayacak. Yapay zeka cihazları, insan benzeri bir şekilde etkileşime girecek şekilde eğitilecek ve sorgularınızı gerçek zamanlı olarak çözebilecek.

Özet

Yapay Zeka, işletmelerin geleceğini geliştirecek ve son kullanıcılarla etkileşimleri geliştirecek. AI, gerçek konuşmaların nasıl gerçekleştiğini, verilerin nasıl yorumlandığını iyileştirme ve ayrıca daha iyi içgörüler ve iyileştirilmiş kararlar için verilerin kullanımını geliştirme potansiyeline sahiptir.

Bu eğilimler, işletmeleri bir dereceye kadar yükseltecek ve işletmelerin kendilerini nasıl görselleştirmeleri gerektiğine ve işlerine nasıl öncelik verebileceklerine dair yeni ölçütler belirleyecektir. Otomasyon ve doğru veri kullanılabilirliği sayesinde tüm endüstriler yapay zeka ile gelişebilir.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler