Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaSağlıkMIT'den COVID-19 Hastaları İçin Radyo Sinyali Çözümü

MIT’den COVID-19 Hastaları İçin Radyo Sinyali Çözümü

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı araştırmacıları, radyo sinyalleri üzerinden hareketi takip edebilen bir çözüm ürettiklerini açıkladı. RF-Diary adlı çözüm, bir kişinin hareketlerini ve nesnelerle etkileşimlerini metne dayalı olarak belgeleyebilir. Termal harita benzeri çıktı ile kullanıcının ekrandaki aktiviteyi anında izlemesine olanak tanır.

Sağlığı konusunda endişeli kişiler radyo sinyalleri ile takip edilebilir. Geliştirici ekip, sistemin evler ve hastaneler için iki ayrı ürünle ticarileştirilebileceğini söylüyor. Bireysel kullanım için yaygınlaşması ve ucuz hale gelmesi, herkes tarafından kullanılması çok zaman alabilir. Ancak çözümün hastaneler için mükemmel olduğunu söyleyebiliriz.

MIT, radyo sinyalleri ile bir hareket izleme sistemi geliştirdi

MIT CSAIL (Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı) ekibi, bu yöntemle Parkinson ve demans hastalarını bir süredir takip ettiklerini, böylelikle hastalar ve yakınları için mahremiyet kaygılarını ortadan kaldırarak hastanın gönül rahatlığını en iyi şekilde sağladığını belirtti. COVID-19 salgını sürecinde hastaların virüsü yaymalarını önlemek için hastaları bu çözümle izlemeye başladıklarını sözlerine ekledi.

Sistem, kişinin nesnelerle etkileşimi sayesinde yemek pişirme, televizyon izleme, temizlik gibi aktiviteleri %90’ın üzeirnde doğru bir şekilde tahmin ediyor. Takip gece olsa bile aynı kalitede yapılabiliyor.

Yüzde 90’lık öngörü kabiliyetinin nasıl sağlandığına gelince, önce kişinin yaşam alanı haritası tanımlanır ve ardından izlenecek kişiden veri toplamak için günlük eylemler yapması istenir. Burada daha önce elde edilen bu verilerin takip gösterisi sırasında veriyle ne kadar eşleştiği, kişinin hangi aktivitede olduğu ve yanlış bir şey olup olmadığını gösterir.

Çözümün avantajlarının yanı sıra, radyo sinyallerinin duvarlardan ve metrelerce uzaktan izlenebildiği için, yöntemin gelecekte mahremiyetimize büyük bir tehdit oluşturabileceğini de hatırlatıyor.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler