Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaTeknoloji28.000 Yıl Dayanan Nano-Elmas Pil

28.000 Yıl Dayanan Nano-Elmas Pil

Pille çalışan çok sayıda elektronik cihazımız var. Sürekli kullanımda en az günde bir kez şarj edilmesi gerekir. Ya şarj gerektirmeyen bir pil icat edildiyse? Bu gerçek olamayacak kadar iyi gelebilir. NDB’nin binlerce yıl boyunca elektron üretmek için nükleer atık malzemeyi kullanan yeni bir pil teknolojisi hakkındaki iddiası budur .

Şirket henüz ürünü icat etmedi, aslında tarif ettikleri pil 2020’de henüz mevcut değil. Amaçları, elektrikli otomobiller ve diğer elektronik cihazlarla kullanım için bir ömür boyu kendi kendine şarj olan bir pil geliştirmektir.

Elmas, nükleer atıktan geri dönüştürülmüş karbon grafitten yapılmıştır. Karbon, nükleer enerji üretiminden radyoaktif hale gelen bir elmasa dönüşür. Bu, nihayetinde teoriye göre minyatür bir güç jeneratörü yaratır.

Buradaki soru, küçük bir pilin kendi kendine nasıl şarj olacağıdır?

Bu pilin ana cazibesi, 28.000 yıla kadar dayanabilmesidir, şarj gerektirmez. Bunun nedeni pilin yapıldığı malzeme olan Karbon-14 nükleer atığıdır. Başlangıçta tehlikeli bir malzemedir, bu nedenle güvenli kullanım için Carbon-14 elmas oluşturmak için dikkatli bir işlem gerektirir. Batarya bir kez yapıldığında herhangi bir karbon emisyonu yaymaz ve bu da onu bir çevreci enerji kaynağı yapar.

Pil tasarımına DNV (Diamond Nuclear Voltaic) adı verilir. Yüksek enerji çıkışı ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak için çok katmanlı bir yığın düzenlemesi kullanır. Elmasın kendisi yükü depolarken, yüksek güç çıkışı için bir süper kapasitör kullanır. Elmastan gelen nükleer radyasyonu tutmak için elmas, radyoaktif olmayan, laboratuvarda yaratılan Karbon-12’den yapılmış başka bir elmas katmanla kaplanmıştır.

Yük, nükleer malzemeden yayılan elektronlardan gelir. Malzemedeki karbon bozuldukça elektron yayar. Güvenlik için kaplayarak, malzeme bir yük yayacak şekilde kontrol edilmelidir. Bir voltaj uygulandığında elektriği iletmek için her zamanki anot ve katot ile imal edilmelidir. Ayrıca elmastan yayılan yük toplama için bir yarı iletken kullanır. Buradaki fikir, elmasın tükenene kadar sürekli elektronlar üreteceğidir. Teoriye göre, gücün tükenmesi binlerce yıl sürebilir, bu nedenle tüketiciler için şarj gerektirmeyen bir enerji kaynağı sağlar.

İddiaların çoğunun henüz kesin bir kanıtı bulunmamakta.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler