Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelUzayda 'Kalp Atışı' Tespit Edildi

Uzayda ‘Kalp Atışı’ Tespit Edildi

Bilim insanları yeni bir keşifle karşımızda. Milyarlarca ışık yılı uzaklıkta hayal bile edilemeyecek büyüklükte ve çeşitte ‘şey’lerin olduğu evrenimiz her yeni gelişmeyle bizi şaşırtmaya devam ediyor. Bilim insanları tam 15 bin ışık yılı uzaklıkta aynı kalp atışı gibi düzenli bir parlamayla karşılaştılar.

15 bin ışık yılı, eğer tam ışık hızında gidebiliyor olsaydık(ki imkansız) 15 bin yıl sürecek bir yolculuk demek oluyor. Bu kadar uzaktan gelen dalgaların tespit edilmesi ve yorumlanabilmesi büyük bir gelişme. “Gama ışını kalp atışı” adı verilen bu yeni keşfin 1977’de keşfedilen yıldız sistemi SS 433 ile bir bağlantısı olabileceği düşünülüyor. Bir microquasar olan SS 433 evrenin işleyişini anlamamız için büyük umutlarımızdan birisi.

Bir quasar ile microquasar’ın farkı. Microquasar’ın merkezindeki karadelik bir yıldızı kelimenin tam anlamıyla içine çekerken çevresinde bir disk oluşturuyor. Bu disk gama radyasyonu yayıyor.

Uzmanların hesaplamalarına göre bu “kalp atışı”nın periyodu 162 gün. Nature Astronomy üzerinden yayınladıkları makalede bilim insanları bu durumun şu ana kadar bilinen modellemelerden çok farklı olduğunu belirtiyor. Bir quasar gama ışınları yayabilecek tüm malzemelere sahip ancak bu gama ışınlarının aynı zamanda Fermi J1913 + 0515 adlı garip bir kaynağı var.

Arkada “microquasar SS 433”, sol önde “Fermi J1913+0515”. Kaynak: DESY, Science Communication Lab.

Bir gaz bulutu olan Fermi ve bir microquasar SS 433’ün periyotları çakışıyor. Üstelik aralarında tam 100 ışık yılı mesafe var. Microquasar SS 433’ün “plazma jetleri” ve Fermi birbiriyle asla çakışmıyor, buna rağmen microquasar’ın bir şekilde gaz bulutuna enerji vermesi gerekiyor. SS 433’ün bunu nasıl gerçekleştirdiğini bilim insanları henüz çözemedi. Jian Li ve ekibi “IRAM 30m telescope” ile çalışmalarına devam ederek bir sonuç bulmayı umuyor.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler