GenelTeknoloji

Google’a Koronavirüs Haritası Güncellemesi Geliyor

Google Haritalar, Android kullanıcıların dışarıda yardımına yetişen bir uygulama. Yüksek doğruluğuyla ve önerileriyle rakipleri arasından sıyrılan uygulama şimdi de Koronavirüs salgını için bir adım atıyor.

Türkiye’de şu an kullanılan virüs yoğunluk haritası gibi bir sistemi adapte edecek olan Google, kullanıcıları bu şekilde salgına karşı uyaracak. Bu güncelleme ilk olarak ABD’de uygulanmaya başlayacak olsa da sonradan global olarak kullanıma sunulacak.

Güncelleme Twitter’da bir kullanıcının tespitiyle ortaya çıktı.

Google’ın verileri alacağı kurumlar ise Wikipedia, New York Times,  Brihanmumbai Municipal Corporation ve Johns Hopkins Üniversitesi  olarak belirtildi. Bu yeni özellik uygulama arayüzünde “toplu taşıma”, “bisiklet”, “sokak görünümü” gibi özelliklerin yanında “COVID-19” olarak yer alacak ve kullanıcılara gidecekleri yer hakkında risk analizi yapacak. Google salgının başında bu özelliği yürürlüğe koysaydı belki çok daha etkili sonuçlar elde edilebilirdi. Global olarak hala salgını yenmenin bir umudu gözükmediğinden evden çıkmak zorunda olduğumuz zamanlarda en azından bu tip uygulamalarla riskli bölgelerden uzak durmaya çalışabiliriz.

Tekrar edelim, maske takmak ve toplu alanlardan mümkün olduğunca uzak durmak salgınla hala tek mücadele yöntemimiz.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close