Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelİş Gücünde Uzaktan Çalışanların Payı Büyüyor

İş Gücünde Uzaktan Çalışanların Payı Büyüyor

Koronavirüs süreciyle hayatımıza daha da fazla dahil olan “uzaktan çalışma” veya “evden çalışma” metodu iş gücündeki payını arttırıyor. Bir çok büyük firmanın salgın döneminde çalışanlarına sağladığı bu imkan artık bir gelenek olma yolunda ilerliyor.

Yüz yüze eğitim ve ofis çalışmasının gerekliliğinin sorgulandığı bir dönemden geçerken Netflix, Google, Apple gibi büyük şirketler de bu yeni döneme uyum sağlamaya çalışıyor. Yeni çalışma imkanları geliştiren bu şirketler dünyanın “yeni normal”lerinin farkında.

Difference Between Working From Home Vs. Working In Office

Strategy Analytics yaptığı bir araştırmada 2022 yılına kadar dünyadaki iş gücünün yüzde 42,5’inin mobil çalışanlardan yani uzaktan çalışanlardan oluşacağını söylüyor.

Şirketlerin uzaktan çalışma metoduyla yıllık 11 bin dolar, çalışanların ise bireysel olarak yılda 7 bin dolar tasarruf edebileceği yeni sistemde öngörülüyor. Özellikle bilişim, reklam, analiz gibi sektörlerde çalışan kişiler artık yeni normalde ofis hayatına zorlanmak zorunda kalmayabilir.

The Smarter debate: Does telecommuting and remote working mean the end of  the office?

Stres ve baskıdan kurtulan çalışanların yeni düzende daha fazla verimli olacağı düşüncelerden biri. Ancak Netflix CEO’su  Reed Hastings böyle düşünmeyenler arasında. Yurtdışından işbirlikçiler ve yönetmenlerle yüz yüze görüşememekten çok rahatsız olan Hastings uzaktan çalışma hakkında bir tek pozitif ifade bile bulamayacağını söylüyor.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler