Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaTeknolojiYerçekimini Kullanan Enerji Depolama Sistemi

Yerçekimini Kullanan Enerji Depolama Sistemi

Geçtiğimiz hafta bir İngiliz enerji şirketi, yerçekimi ile çalışan bir enerji depolama sistemi inşa etmeye başladı.

Şirketin web sitesinde söylediği gibi: “Patentli teknolojimiz basit bir ilkeye dayanmaktadır: enerjiyi depolamak ve serbest bırakmak için bir ağırlığı kaldırmak ve indirmek.”

Gravitricity şirketi, enerjiyi gerektiği gibi depolamak ve dağıtmak için uzun bir çukurda büyük ağırlıkları manipüle edecek. Çukurlar, 1 mil uzunluğuna kadar uzanabilirken ağırlıklar da 500 ile 5.000 ton arasında değişecek. Bu ağırlıklar devasa vinçlerle kaldırılıp indirilirken çukurlar da enerji çıktısını artırmak için basınçlandırılacak.

Gravitricity yetkililerine göre, en yüksek güç üretimi, sekiz saate kadar kesintisiz üretimle 1 ila 20 megawatt arasında ulaşabilir. Yetkililer, maksimum watt gücünün bir saniyeden daha kısa sürede elde edilebileceğini söylüyor, bu da sistemi bir yedek güç çözümü olarak ideal hale getiriyor.

Maliyetler, lityum iyon pil çözümleri gibi mevcut enerji depolama sistemlerinden daha düşüktür. Gravitricity yetkilileri, pil sistemlerinden farklı olarak, depolama mekanizmalarının yirmi yıldan fazla bir süredir performans kaybı olmadan günde birkaç kez şarj edilip boşaltılabileceğini söylüyor.

Şirket yetkilileri, sistemin verimlilik oranının yüzde 80 ila yüzde 90 olduğunu söylüyor. Sistemin yarım asır boyunca çalışabileceğini de ekliyorlar.

Şirket bu tür enerji depolama tesisleri için terk edilmiş kömür madenciliği çukurlarını kullanmayı öngörüyor.

Gravitricity’nin önümüzdeki yıl tamamlanması ve test edilmesi için İskoçya’da geliştirmekte olduğu prototip sistemi, 15 metre yüksekliğinde bir çukur ve 250 kilowatt kapasite ile sınırlı olacak. Bunu tam ölçekli bir uygulama takip edecek.

Gravitricity’nin kurucusu, dünyanın ilk gelgit enerjisi türbinini icat eden Peter Fraenkel’dir.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler