Sağlık

Koronavirüs Belirtilerini İzleyebilen ‘Akıllı Maske’ Geliştiriliyor

Singapurlu bilim insanları, normal maskenin de üzerine takabileceğiniz ve koronavirüs belirtilerini tespit edebilen sensörler geliştirdi. Bu sensörleri maskeyle kullanarak pek çok kontrolü yapabileceksiniz. Sensörler, tümü koronavirüslerle ilişkili parametreler olan cilt ısısını, kan oksijen doygunluğunu, kan basıncını ve kalp atış hızını ölçer.

Hastanelerde, Covid-19 hastalarına bu tür “akıllı maskeler” verilebilir ve personelin hayati belirtilerini uzaktan izlemesine olanak tanıyarak ön saflarda çalışanlar için enfeksiyon riskini azaltabilir. Ancak baş parmak büyüklüğündeki sensörleri bir maskenin içine yerleştirmek kullanıcı için rahatsız edici olacağından, ekip bunları yapay deri benzeri bir alt tabakaya entegre etti. Sistem gerçek zamanlı verilerin bir akıllı telefona aktarılmasına izin veriyor.

Geliştirilen akıllı maskenin en önemli özelliklerinden birisi sensörlerininbaşka maskelerde de kullanılabiliyor olması. Yani sürekli aynı maskeyi kullanmak yerine, sensörleri dezenfekte edip kullanacağınız yeni maskenin üzerine takabileceksiniz. Bu sayede sürekli yeni ve akıllı bir maskeye sahip olabileceksiniz.

Furkan Yasin Engin

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close