Teknoloji

Saniyede 100 Milyar Kare Hızında 3 Boyutlu Filmler Çekebilen Kamera Geliştirildi

Caltech’ten Lihong Wang, dünyaya her zamankinden daha hızlı kameralar getirme arayışında. Saniyede 70 trilyon kare hızlara ulaşabilen bir teknoloji geliştirdi. Yani geliştirilen teknolojiyle kamera, ışığın yol kat edişini bile çekebilir hale geldi. Ancak bu teknoloji yalnızca düz görüntüler üretebilir. Fakat Wang’ın başında olduğu laboratuvar, işleri biraz daha ileri götürerek teknolojiyle birlikte 3 boyutlu kareler yakalamayı da başardı.

Wang’ın yeni kamerası, yine kendisinin daha önce geliştirdiği kameralarda yer alan ‘Compressed Ultrafast Photography (Sıkıştırılmış Ultra Hızlı Fotoğrafçılık – CUP)‘  teknolojisinden faydalanıyor. Saniyede 100 milyar kareye kadar çekebilme yeteneğine de sahip. Bu, gözünüzü kırpmanız gereken sürede 10 milyar fotoğraf çekecek kadar hızlı, dünyadaki tüm insan nüfusunun çoğundan daha fazla görüntü demek. Wang’a göre geliştirdiği yeni kamera kendisinin açıklamasına göre bu teknolojinin gelişmiş versiyonu olan SP-CUP (Stereo-Polarimetrik CUP) teknolojisinine sahip.

Bir insan etrafındaki dünyaya baktığında, bazı nesnelerin kendisine daha yakın, bazı nesnelerin ise daha uzakta olduğunu algılar. Bu tür bir derinlik algısı, her biri nesneleri ve çevresini biraz farklı bir açıdan gözlemleyen iki gözümüz sayesinde mümkündür. Bu iki görüntüden gelen bilgiler beyin tarafından tek bir 3 boyutlu görüntüde birleştirilir. Wang, SP-CUP kameranın aslında aynı şekilde çalıştığını söylüyor. “Kamera artık stereo” diyor. “Bir merceğimiz var, ancak bir ofset ile iki görünüm sağlayan iki yarı olarak işlev görüyor. İki kanal gözlerimizi taklit ediyor.”

Beynimizin gözlerimizden aldığı sinyallerle yaptığı gibi, SP-CUP kamerayı çalıştıran bilgisayar da bu iki kanaldan gelen verileri üç boyutlu tek bir filme işler.

SP-CUP ayrıca hiçbir insanın sahip olmadığı başka bir yeniliğe de sahiptir: ışık dalgalarının kutuplaşmasını görme yeteneği. Yani kamera, ışık dalgalarının seyahat ederken titreştiği yönü yakalayabiliyor.

Furkan Yasin Engin

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close