Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaEndüstri 4.0Renesas, IoT Uygulamaları için Yeni Mikrodenetleyici Grubunu Duyurdu

Renesas, IoT Uygulamaları için Yeni Mikrodenetleyici Grubunu Duyurdu

Günümüzün IoT cihazlarını birçok şekil ve boyutlarda görürüz. Onları arabalarda, fabrika üretim hatlarında, evin içinde ve çevresinde buluruz. Genellikle, bu cihazlar batarya ile beslenir. Ayrıca, algılama, çalıştırma ve kontrol kabiliyetleri gerektirir. Bu cihazları çekici kılan özellikleri ise zengin kullanıcı arayüzleri ve bulut bağlantısı olmasıdır. Gelişmiş yarı iletken çözümlerinin önde gelen tedarikçisi Renesas Electronics Corporation’ın yeni RA mikrodenetleyici ailesi, cihaz geliştiricilerinin yeni nesil IoT cihazları oluşturmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Düşük güçleri, çok çeşitli çevre birimlerine ve bağlantı seçeneklerine sahiptir ve müşterilerin sürükleyici bir deneyim yaşamalarına yardımcı olmak için en yeni insan makine arayüzlerini destekler.

RA Ürün Serisi

Renesas, geçtiğimiz günlerde RA6 Serisi mikrodenetleyicilerin yeni RA6M4 Grup Mikrodenetleyicilerini (MCU) tanıttı. Bu 32-bit MCU’lar, Arm TrustZone® teknolojisine sahip Armv8-M mimarisine dayanan Arm® Cortex®-M33 çekirdeğini kullanarak çalışma performansını 200 MHz’e kadar arttırabiliyor. RA6M4 MCU’lar, kullanımı kolay Esnek Yazılım Paketi (FSP) tarafından desteklenen en son güvenlik ve bağlanabilirlik ile birlikte optimize edilmiş performans sunuyor. FSP, Renesas RA Arm Mikrodenetleyici ailesini kullanan gömülü sistem tasarımları için kullanımı kolay, ölçeklenebilir, yüksek kaliteli yazılım sağlamak üzere tasarlanmış gelişmiş bir yazılım paketidir.  Arm® TrustZone® ve diğer gelişmiş güvenlik özelliklerinin desteğiyle FSP, üretime hazır sürücüleri, FreeRTOS ™ ve diğer ara yazılım yığınlarını kullanarak güvenli, bağlantılı IoT cihazları oluşturmak için hızlı ve çok yönlü bir yol sağlar.

Buna ek olarak, Renesas iş ortağı ekosistemi, Endüstri 4.0, bina otomasyonu, ölçüm, sağlık hizmetleri ve ev aletleri uygulamalarını ele almak için RA6M4 MCU’lar ve FSP ile ezber bozan nitelikte yazılım ve donanım yapı taşları sunuyor.

Hedef Piyasa ve Yararları
RA6M4 Mikrodenetleyici Grubu Uygulama Alanları:
 • Kablolu Ethernet uygulamaları
 • Gelişmiş Güvenlik (yangın algılama, hırsız algılama, panel kontrolü)
 • Ölçüm (elektrik, otomatik sayaç okuma)
 • Endüstri (robotik, kapı açıcılar, dikiş makineleri, satış makineleri, UPS)
 • HVAC (ısıtma, klima, kazan kontrolü)

RA6M4 MCU’lar, güçlü güvenlik, zengin bağlantı, parity/ ECC’li büyük gömülü RAM, düşük güç tüketimi ve Arm geliştirici ve araç ekosisteminden yararlandıkları için akıllı IoT cihazlarının geliştirilmesini hızlandırabilirler. Cihaz, onları bağlı uygulamalar için ideal seçim haline getiren birçok entegre güvenlik özelliği ile birlikte gelir. Bu entegre güvenlik özellikleri, RA6M4 MCU’ları bağlantılı uygulamalar için ideal seçim haline getirir ve müşterilerin tüm IoT tasarımlarında daha düşük ürün reçetesi maliyeti (BOM) ve güvenli öğe işlevselliği gerçekleştirmesini sağlar.

99uA / MHz’lik düşük güç tüketimiyle MCU’lar, yüksek performanslı bir çip üstü osilatör kullanarak bekleme modundan 30 µs’lik hızlı uyanma sürelerini destekler. 1MB kod flash bellek ve 256 KB SRAM (ECC ile 64 KB) kadar yüksek entegrasyonları, RA6M4 MCU’ları düşük güç ve güvenlik uygulamaları için çok uygun hale getirir.

Özellikler
RA6M4 Grubunun Kilit Özellikleri:
 • TrustZone teknolojisine sahip 200 MHz ARM Cortex-M33
 • Tam bir güvenlik çözümünün parçası olarak Renesas’ın Secure Crypto Engine
 • 64 pinden 144 pine kadar ölçeklenebilirlik
 • Doğrudan bellek erişimi (DMA) ile Ethernet kontrolcüsü
 • Kapasitif dokunma algılama birimi
 • USB 2.0 Full Speed
 • CAN 2.0B
 • QuadSPI ve OctaSPI bellek arayüzü ve gelişmiş analog
 • SCI (UART, Simple SPI, Simple I2C)
 • SPI/ I2C multimaster arayüzü
 • SDHI ve Seri Ses Arayüzü (SSI)

FSP’ye sahip RA6M4, karmaşık bağlantı ve güvenlik işlevlerinin uygulanmasını hızlandırmak için müşterilerin eski kodlarını yeniden kullanmalarına ve geniş Arm ekosistemindeki iş ortaklarının yazılımlarıyla birleştirmelerine olanak tanır. FSP, geliştiriciler için cihazdan buluta birinci sınıf bir seçenek sunan FreeRTOS ve ara yazılım içerir. Bu ezber bozan seçenekler, başka herhangi bir gerçek zamanlı işletim sistemi (RTOS) veya ara yazılım ile kolayca değiştirilebilir ve genişletilebilir.

FSP, RA6M4 Mikrodenetleyicileri hedefleyen projeler geliştirmek için bir dizi verimlilik artırıcı araçlar sağlar ve süreci basitleştirmek ve geliştirme sürecini önemli ölçüde hızlandırmak için bir GUI kullanır. Ayrıca, estudio IDE’si RA6M4 Mikrodenetleyiciler için proje oluşturma, modül seçimi ve yapılandırması, kod geliştirme, kod oluşturma ve hata ayıklamanın temel adımlarının hepsinin yönetildiği tanıdık bir geliştirme ortamı sağlıyor.

Kaynak:

https://www.renesas.com/us/en/about/press-center/news/2020/news20201006.html

Turhan Can Kargın
Turhan Can Kargınhttps://turhancankargin.wordpress.com/
Bana bu linkten ulaşabilirsiniz --> turhancankargin.me
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler