Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaTeknolojiŞeffaf Ahşap Geleceğin Penceresi Olabilir

Şeffaf Ahşap Geleceğin Penceresi Olabilir

Orman Ürünleri Laboratuvarı (FPL) araştırmacısı Junyong Zhu, Maryland Üniversitesi ve Colorado Üniversitesi’nden meslektaşları ile işbirliği yaparak, yarının penceresi olabilecek şeffaf bir ahşap malzeme geliştirdi. Araştırmacılar, şeffaf ahşabın şu anda inşaatta kullanılan camdan neredeyse her şekilde daha iyi performans gösterme potansiyeline sahip olduğunu keşfettiler.

Cam, pencere yapımında kullanılan en yaygın malzeme olmakla birlikte, maliyetli bir fiyatla gelmektedir.

Isı, özellikle tek bölme olmak üzere camdan kolayca aktarılır ve soğuk havalarda dışarı çıktığında ve sıcakken içeri girdiğinde daha yüksek enerji faturalarına neden olur. İnşaatta cam üretimi de ağır bir karbon ayak izine sahiptir. Üretim emisyonları yılda yaklaşık 25.000 metrik tondur.

Şimdi şeffaf ahşap, geleceğin en umut verici malzemelerinden biri olarak ortaya çıkıyor.

Şeffaf ahşap, hızlı büyüyen, düşük yoğunluklu balsa ağacından elde edilen odun, neredeyse tüm görünürlükte ağartan oksit banyosu olan bir oda sıcaklığında işlendiğinde oluşur. Daha sonra ahşaba polivinil alkol (PVA) adı verilen sentetik bir polimer ile nüfuz edilerek neredeyse şeffaf bir ürün oluşturulur.

Ahşap yapısındaki doğal selüloz ve şeffaf ahşaptaki enerji emici polimer dolgusu, camdan çok daha dayanıklı ve hafif olduğu anlamına gelir. Camdan çok daha güçlü darbelere dayanabilir ve camın aksine kırılmak yerine bükülür veya parçalanır.

Şeffaf ahşaba geçiş, aynı zamanda uygun maliyetli olabilir. Cama göre termal olarak yaklaşık beş kat daha verimlidir ve enerji maliyetlerini düşürür. Düşük karbon emisyonlu, sürdürülebilir, yenilenebilir bir kaynaktan yapılır. Aynı zamanda mevcut endüstriyel işleme ekipmanlarıyla da uyumludur ve üretime geçişi kolaylaştırır.

Tüketiciler, üretim ve çevre için tüm bu potansiyel faydalarla, şeffaf ahşabın durumu daha net olamazdı.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler