Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaGeleceğe Yön Verecek 3 Yapay Zeka Trendi

Geleceğe Yön Verecek 3 Yapay Zeka Trendi

Günümüzde yapay zeka hızla gelişmekte olan bir alan. Her geçen gün yükselmekle beraber kullanım alanları da artmakta. Sağlıktan otomotive, eğitimden eğlence sektörüne kadar her alana uygulanabiliyor.

Robotik ve elektronik gibi alanlarda da günümüz teknolojisine ayak uyduran yapay zeka sektörü hakkında en trend olan konulardan bahsedelim.

1. Yapay Zeka İle Robotik

Robotik birçok alanı içinde barındıran bir sektör. Yapay zeka sayesinde daha da hızlı gelişeceği ortada olan bu alan, robotik kollardan, uzayda Mars veya Ay gibi dış dünya gezegenlerini keşfetmeye, askeri uygulamalara, tıbbi kullanımlara ve çok daha fazlasına kadar geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir.

İlerleyen yıllarda geleceğe yön vereceğine inanılan robotlar, yapay zeka olmadan bu başarıya ulaşamaz. Veri bilimi projelerinin robotlarla entegrasyonu, çok az insan çabasıyla endüstride birinci sınıf ürün üretimini sağlamak için muazzam bir potansiyele sahiptir. Yapay zekanın entegre edildiği robotların gelecekte yapabilecekleri şeyler neredeyse sonsuz. Geleceğimizi bir bilim kurgu filmi gibi hayal etmek bu noktada pek de yanlış olmaz.

2.  Yapay Zeka ve IoT

Nesnelerin İnterneti (IoT), İnternet üzerinden diğer cihazlara ve sistemlere bağlanmak ve veri alışverişi yapmak amacıyla sensörler, yazılımlar ve diğer teknolojilerle gömülü fiziksel nesnelerin ağını tanımlar.

Yapay zekanın nesnelerin interneti ile birleşimi, Nesnelerin Yapay İnterneti veya kısaca AIOT adı verilen yeni, ilginç ve benzersiz bir çalışma dalı oluşturmakta. Yapay zeka ile etkinleştirilmiş IoT, çok az insan müdahalesi ile veya hiç müdahale olmadan karar verme yeteneğini desteklerken akıllı davranışı da taklit edebilen akıllı makineler yaratabilmekte. Alexa, Siri veya Google AI gibi bazı sanal asistan örnekleri, üst düzey zekayı ve gelecekteki olasılıkları göstermekte.

3. GPT -3 & Benzer Örnekler

Yapay zeka alanlarından birisi olan Doğal Dil İşleme gün geçtikçe popülaritesini arttırıyor. Geliştirilen GPT-3 modeli, doğal dil işleme alanında bir evrim niteliğinde sayılabilir. OpenAI, bu modelin ağırlıklarını yaklaşık 175 milyar eğitim parametresi üzerinde eğitmiştir. Model, herhangi bir insan müdahalesi olmadan tüm haber makalelerini ve dergileri yazabilecek seviyede.  Bu alanda devam etmekte olan gelişmiş çalışmalar ilerlemekte. Endüstriyel işlerde yapay zekadan, oyun alanında yapay zekaya kadar, bu alanların katlanarak büyümesiyle elde edilecek çok büyük bir üretkenlik ve geniş bir başarı yelpazesi olduğunu belirtmek de yanlış olmaz.

Sonuç olarak yapay zeka çok geniş bir alan ve hala genişlemeye de devam etmekte. Önünün çok açık olduğu ortada olan bu alan ilerde en büyük yardımcımız olabilir. Hayatın her alanına dokunmayı başarabilen yapay zekada ilerleyen zamanlarda çok daha şaşırtıcı manzaralarla karşılaşacağımız ise kesin.

 

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler