Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelHubble Teleskopu Einstein Halkası'nı Görüntüledi

Hubble Teleskopu Einstein Halkası’nı Görüntüledi

Hubble Uzay teleskopu resmi blog‘u geçtiğimiz hafta büyüleyici bir uzay olayını görüntülediğini açıkladı. Einstein Halkası adı verilen bu-uzay zaman bükülmeleri oldukça nadir olmalarıyla birlikte algılamamızın da sınırlarını zorluyor.

Einstein Halkası, ünlü bilim insanının 1912 yılında tahmin ettiği bir optik etkidir. Gözlemcinin uzaktaki bir galaksiyi veya gök cismini aynı büyüteçle büyütülmüş gibi görmesi Einstein Halkası olarak isimlendirilir. Bu büyüteç etkisini yaratan ise gözlemci ve cisim arasındaki büyük bir kütlenin uzay-zamanı bükmesidir. Bükülen uzay-zaman aynı bir mercek gibi ışığı kırar ve gözlemcinin gözüne formu değişmiş şekilde ulaştırır.

Kütleçekimsel merceklenmenin nasıl gerçekleştiğini açıklayan bir görsel.

Kütleçekimsel merceklenmenin nasıl gerçekleştiğini açıklayan bir görsel.Einstein 1912 yılında bu etkiyi tahmin etse de mevcut teknolojik imkanlarla asla kanıtlanamayacağını eklemişti. Günümüzdeki imkanlarla bu tip fenomenler artık kanıtlanabiliyor.

Einstein Halkası olarak adlandırılan bu mercek etkisi, fiziksel olarak görüntülenmesi çok zor olan uzak cisimleri gözetleyebilmemize de imkan tanıyor. NASA 2018’de 9 milyar ışık yılı uzakta olduğu belirtilen Ikarus adlı yıldızı da mercek etkisinden yararlanarak keşfetmişti. Ikarus şu ana kadar insanlığın görüntülediği en uzak gök cismi olarak da biliniyor.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler