Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGiyilebilir TeknolojiGiyilebilir Teknoloji: FingerTrak

Giyilebilir Teknoloji: FingerTrak

Genellikle akıllı cihazlar ile kablosuz olarak bağlanabilmek için Wi-Fi, bluetooth veya mobil veriyi kullanan, üzerinde birçok sensör barındıran cihazlara giyilebilir cihaz denir. 1762’de John Harrison’un cep saatini bulmasıyla insanlık giyilebilir teknolojiyle tanışmıştı. İlerleyen yıllarda inanılmaz ilerleme gösteren bu alana biraz yakından bakalım.

 

Giyilebilir cihazlar 7/24 kullanıcıların yanında olarak onlara sağlık, spor, güvenlik, eğlence ve sosyalleşme gibi alanlarda onlara hayatlarında kolaylıklar sağlar. Giyilebilir teknolojiler birçok sektörde kullanılsa da savunma ve sağlık bu sektörlerin başında gelen iki alan.

Sağlık sektöründe giyilebilir teknolojiler birçok alanda hizmet vermektedir. Giyilebilir sağlık teknolojileri kalp ritmini ölçen, uyku durumunu takip edebilen cihazlar, obezite kontrolü ve uzaktan hasta kontrolü gibi birçok kullanıma sahip. Güncel örnek olarak ise akıllı lensler, kardiyak kemer, aktivite saati ve bilekliği, BioPatch ve kulak sensörü örnek verilebilir.

 

Giyilebilir Teknoloji: FingerTrak

 

Bileğe takılan bir cihaz sayesinde insan elinin hareketlerini üç boyulu olarak algılayabilen ve takip edebilen bir icat: FingerTrak!

Cornell Üniversitesi, Wisconsin- Madison Üniversitesi araştırmacılarının çalışmalarıyla geliştirilen FingerTrak, bileğin etrafına monte edilmiş üç veya dört minyatür termal kameradan gelen girdileri birleştirmek için derin bir sinir ağı kullanıyor ve toplu olarak bütün bir el pozunu yakalıyor.

FingerTrak için diğer potansiyel uygulamalar arasında insan-robot etkileşimi ve kontrolü, işaret dili çevirisi, Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların erken tespiti dahil olmak üzere bazı mobil sağlık uygulamaları da bulunmaktadır.

Giyilebilir Teknolojinin Geleceği

 

Henüz ilerleme aşamasında olan bu teknolojilerin ilerde büyük başarılara öncü olacağı düşünülüyor. Özellikle  itfaiyecilere, polislere ve sağlık alanındaki doktorlara büyük fayda sağlayacak. 5G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte giyilebilir teknoloji ve arttırılmış gerçeklik alanı hız kazanacak. Ayrıca bu teknolojiler, insanların daha hızlı iletişim kurabilmesine ve verinin daha hızlı aktarılabilmesine de olanak sağladığı için ilerde çok daha ön planda olması beklenmekte. Apple ve Samsung gibi şirketlerin ilerleyen zamanlara bu teknolojilere çok daha farklı bakış açıları kazandıracağını söylemek de mümkün.

 

 

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler