Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelÇöplerden Uçak Yakıtı Üretmek Mümkün Mü?

Çöplerden Uçak Yakıtı Üretmek Mümkün Mü?

Karbondioksit salınımının artması ve geri dönüşümün daha da önemli hale gelmesi sebebiyle günümüzde bir çok kuruluş çevreyi korumanın yöntemlerini arıyor. Yakın zamanda çevreci bir çözüm Japon Hava Yolları (JAL)’ndan geldi.

Japon Hava Yolları “sıfır karbondioksit salınımı” vizyonuyla çöpleri geri dönüştürmeye hazırlanıyor. Evsel atık adı verilen bu çöpler genelde fazla zehirli olmayan kağıt, yenilebilir gıda atıkları, plastik ve bazen de metallerden oluşuyor. Karbonca zengin olduğu varsayılan bu atıklar geri dönüşümde biyoyakıt üretimi gibi bir çok alanda kullanılabiliyor.

Biyoyakıt nedir? Biyoyakıt üretiminin Meksika'da neden olduğu sorunlar

Şirketin hedefi bu evsel atıklardan biyoyakıt oluşturmak, hem de uçaklar için.  2019’dan beri bu projeye 9 milyar dolara yakın para harcayan Japonlar projeyi 2022 yılında tamamen uygulamaya koymak istiyor.  Projenin amacı net sıfır karbondioksit salınımına ulaşmak, bu da büyük miktarda geri dönüşüm yapmak ve çevre dostu yakıtlar kullanmakla gerçekleştirilebilecek bir hedef.

Japon Hava Yolları’nın yanı sıra bir başka Japon havayolu firması All Nippon Airways de 2023 yılı itibariyle tamamen biyoyakıt kullanmaya başlamayı hedefliyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği‘nin 2050’ye kadar hava taşımacılığında karbondioksit emisyonunu %50 azaltma hedefi adım adım gerçekleştirilecek gibi gözüküyor.

Türk Hava Yolları 87 yaşında - Ekonomi Haberleri

Ülkemizin bu alandaki temsilcisi Türk Hava Yolları da geçmişte Solena Fuels Corparation firmasıyla bir iyi niyet sözleşmesi imzalayarak biyoyakıt alternatiflerine yöneleceğini belli etmişti. Lufthansa, Qantas, British Airways gibi diğer devler de dünyamızı karbondioksit emiliminin felaketlerinden kurtarmak için harekete geçiyorlar.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler