TeknolojiYapay Zeka

Ateşli Silah Algılama Teknolojisi Birçok Canlıya Nefes Olacak

Günümüzde birçok nesli tükenmekte olan canlı bulunmakta ve bu canlıların birçoğu yasak avlanmalar sonucu hayatını kaybetmektedir. Yeni geliştirilen ateşli silah algılama teknolojisi ile bu duruma bir çözüm getirilmesi planlanıyor. 
Uluslararası koruma yardım kuruluşu Zoological Society of London (ZSL) ve Google Cloud tarafından yeni bir teknoloji geliştirildi. Doğa koruma alanlarına ve safarilere yerleştirilen akustik sensörler, 1 km’ye (0,6 mil) kadar olan olayları kaydedebiliyor. Silah atışlarındaki sesi analiz etmek için yapay zeka kullanılıyor ve teknoloji kaçak avcılara karşı devriyeleri uyarıyor.

Çevreciler şu anda kaçak avcıları izlemek için kamera tuzaklarına güveniyor. Bu tuzaklar hareketle etkinleşiyor ve sadece görüş alanı dahilindeki yakın mesafeyle sınırlı kalabiliyor. Ancak akustik sensörler daha ucuz, üstelik sürekli kayıt yapabiliyor ve olayları 360 derecelik bir yarıçapla daha fazla algılayabiliyor.

Google Cloud ve ZSL, bu teknolojiyi Kamerun’daki Dja Faunal Reserve’de denedi. Bir ay boyunca parka 69 ses kayıt cihazı yerleştirdiler ve 267 günlük kesintisiz ses eşdeğeri ürettiler. Bu, daha sonra Google’ın geliştirdiği yapay zeka tarafından, parkın içindeki bir konuma geri bağlanan herhangi bir silah sesi için denendi.

ZSL’de koruma teknolojisi lideri olan Anthony Dancer, kaçak avcıların sıcak noktalarını tespit etmenin daha fazla avlanmayı önleyebileceğini söyledi. Her biri 50 £ (66 $) olan cihazlar için şu anlık amaç kaynak bulmak ve sonrasında da koruma alanlarını genişletmek.

Google’da müşteri mühendisliği müdürü Omer Mahmood, “Hayvanların kaçak avlanması küresel bir sorun olmaya devam ediyor ve bazı türlerdeki bu tür felaket düşüşleri göz ardı edilemeyecek bir konu.” dedi. Bir insanın tüm kayıtları manuel olarak dinlemesine gerek olmadığı için, teknolojide makine öğrenimini kullanarak bilgisayarın, aylarca çalışmayı saatlere indirdiğini de açıkladı.

 

Kaynak

https://www.bbc.com/news/technology-54980348

Merve Eyüboğlu

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close