Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsIoT'yi Geliştirmeye Yardımcı Olan Yapay Zeka ile Kuantum Hesaplama

IoT’yi Geliştirmeye Yardımcı Olan Yapay Zeka ile Kuantum Hesaplama

Hala geliştirme aşamasında olan kuantum hesaplama, yapay zekayı ve nesnelerin internetini hızlandırmaya hazır olduğu yeni bir çağa doğru ilerlemeye başlıyor. 

Yazar Chuck Brooks, Forbes’teki yakın tarihli bir açıklamasında kuantum hesaplamanın, insanlar olarak karşılaştığımız en büyük ve en karmaşık zorluklardan bazılarını ele almamıza yardımcı olduğu görüldüğünü söylüyor. Brooks, siber güvenlik ve gelişmekte olan teknolojiler için bir düşünce lideri ve akademi, endüstri, araştırmacılar ve hükümetin işbirliği yapmasına izin vermek için oluşturulan Quantum Security Alliance’ın başkanlarından biridir.

Kuantum hesaplama, Nesnelerin İnterneti için doğru zamanda ortaya çıkıyor. Business Insider Intelligence’ın yaptığı bir tahmine göre, sensörler, veriler, makineler, insanlar ve aralarındaki etkileşimler dahil olmak üzere 40 milyar IoT cihazının 2023 yılına kadar küresel olarak var olacağı yönünde.

Buradaki zorluk ise tüm bu cihazlardan kaliteli hizmetlerin nasıl izleneceği ve sağlanacağıdır.

 

Quantum teknolojisi ayrıca ağ gecikmesi, birlikte çalışabilirlik, yapay zeka, gerçek zamanlı analitik, tahmine dayalı analitik, artırılmış depolama ve veri belleği, güvenli bulut bilgi işlem ve ortaya çıkan 5G telekomünikasyon altyapısının ele alınmasında yardımcı olabilir.

Kuantum Teorisi

Klasik bilgisayarların temeli, bitlerin 0 veya 1 ile işaretlendiği ikili sistemde işleyen transistörlerdir. Kuantum teorisi, iki şeyin aynı anda iki yerde olmasının mümkün olduğunu öne sürer. Snap Out piyasa danışmanlarının genel müdürü Dr. Chloe Sharp tarafından yazılan DisruptionHub’daki yakın tarihli bir makaleye göre, bu teori daha karmaşık ve güçlü bir sistem oluşturmak için hesaplamada kullanılabilir.

Kuantum bilgisayarlar aynı anda 0 ve 1’in herhangi bir oranı olabilen “kübit” kullanır, böylece daha fazla bilgiyi daha hızlı işleyebilirler. Kullanım örnekleri, yüz tanıma ve karmaşık veritabanı aramalarından makine öğrenimi ve daha güvenli şifrelemeye kadar uzanır.

Kuantum hesaplama hala Ar-Ge aşamasında olmasına rağmen birkaç pazara girmeye başlıyor. Dr. Chloe Sharp, kuantum hesaplamanın geniş çapta kabul görmesi için kullanıcı deneyiminin (UX), özellikle kullanıcıyla güven yaratma konusunda iyileştirilmesi gerektiğini öne sürüyor. Ayrıca raporda, yapay zekanın kuantum bilgisayarlarla desteklenmesi halinde çok daha güçlü hale geleceği de öne sürülüyor.

Microsoft ve Amazon kısa süre önce kuantum bilgi işlem pazarına girdiklerini duyurdular.

 

Google ise bilgisayar biliminde bir kuantum sıçraması yaptı. Şirketin Sycamore adlı son teknoloji kuantum bilgisayarını kullanan Google, normal makineler için neredeyse imkansız olduğu düşünülen bir sorunu çözerek dünyanın en güçlü süper bilgisayarları üzerinde “kuantum üstünlüğü” iddiasında bulundu. Kuantum bilgisayar karmaşık hesaplamayı 200 saniyede tamamladı. Santa Barbara’daki California Üniversitesi’nde deneysel fizikçi olan John Martinis liderliğindeki araştırmacılar ekibi, 23 Ekim Çarşamba günü Nature dergisinde yayınlanan çalışmasında, aynı hesaplamanın en güçlü süper bilgisayarların bile tamamlanması yaklaşık 10.000 yıl alacağını yazdı.

Kuantum hesaplamanın şu anda başardıklarına bakılırsa ilerde çok büyük gelişmelerin öncüsü olacağını söylemek yanlış olmaz.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler