Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaAkıllı EvlerAmazon Sidewalk, Tamamen Akıllı Mahalleler Yaratacak

Amazon Sidewalk, Tamamen Akıllı Mahalleler Yaratacak

Amazon Sidewalk, Amazon Echo cihazları, güvenlik kameraları, dış mekan ışıkları ve hareket sensörleri gibi cihazların evde ve ön kapının dışında daha iyi çalışmasına yardımcı olan, bu yılın sonlarında piyasaya çıkacak bir ağdır. Sidewalk etkinleştirildiğinde cihazlarınız için benzersiz avantajların kilidini açabilir, topluluğunuzdaki diğer Sidewalk cihazlarını destekleyebilir ve hatta Sidewalk’a bağlı öğeleri bulmak gibi yeni yeniliklerin kapısını açabilir.

Amazon, Alexa ortaya çıktığından beri gözünü akıllı eve dikmişti ancak şimdi bunu sadece akıllı ev ile sınırlamıyor ve akıllı mahalleleri hedef alıyor. İlk olarak 2019’da duyurulan projenin adı Amazon Sidewalk. Kablosuz düşük enerjili Bluetooth ve 900 MHz radyo sinyallerini, uyumlu cihazlar arasında Wi-Fi’nin yapabileceğinden çok daha uzak mesafelerden geçirmek için evinizin Wi-Fi bant genişliğinin küçük bir bölümünü kullanıyor. Bu bant genişliğini komşularınızla paylaşarak, herhangi bir Sidewalk uyumlu cihazın yararlanabileceği bir tür ağ ağı oluşturacaksınız. Dış mekan akıllı ışıkları ve akıllı garaj kapısı açıcıları gibi şeylerin Wi-Fi’niz onlara tam olarak ulaşamadığında bile bağlı kalmasını sağlamanın yanı sıra, siz dışarıdayken cüzdanınızı düşürürseniz Tile izleyiciler gibi şeylerin iletişim halinde kalmasına yardımcı oluyor.

Ayrıca Sidewalk kapanma özelliğine de sahip.

Amazon, Eylül ürünleri vitrinde Sidewalk hakkında söyleyecek çok şey söylemedi, ancak önümüzdeki haftalarda bu özellik yıl sonu lansmanına hazırlandığı için muhtemelen daha çok şey duyacağız.

Amazon, mevcut Echo ve Ring cihazlarının çoğunu Sidewalk köprüleri olarak tanımlıyor. Bu, evinizin Wi-Fi bant genişliğinin çok küçük bir kısmını çekecek ve daha sonra Bluetooth Low Energy veya BLE kullanarak Sidewalk uyumlu cihazlara sinyal göndermek için kullanabilecekleri anlamına geliyor. Amazon, amatör UHF radyo yayınları için kullanılan ve aynı bant olan 900MHz bandının yarım mil menzile izin verdiğini iddia ediyor. Dolayısıyla, yeni bir Echo veya Echo Show 10 alırsanız, geniş bir alandaki Sidewalk uyumlu cihazlara kablosuz sinyaller gönderebileceksiniz. Ayrıca, Kaldırım köprünüzle eşleştirilmiş bir Fayans izleyici gibi Sidewalk özellikli bir cihazınız varsa, başka birinin Echo veya Echo Show 10’unun yarım mil yakınında olduğu sürece onunla bağlantı kurabilirsiniz.

Akıllı evler ve Sidewalk her ne kadar kulağa harika gelse de bazı güvenlik problemlerinin oluşması olası. Tasarım gereği akıllı ev teknolojisi, kullanıcının cihaz ve kullanıcı verilerini özel bir şirketin sunucuları ile paylaşmasını zorunlu kılıyor. Sidewalk, bir kullanıcının akıllı evinin erişimini genişleterek kapsamını genişletir ve yeni olası kullanımları sunar. Bu, yeni özellikler ve işlevler anlamına geliyor ama aynı zamanda Amazon ile daha da fazlasını paylaşacağınız anlamına da gelir.

Sidewalk Amazon’un tüm kullanıcı tabanına yayılmaya hazırlanırken, şirket bu tür endişelerin önüne geçmek istiyor. Eylül ayında Amazon, Sidewalk aktarımlarının gizli ve güvenli kalmasını sağlamak için attığı adımları özetleyen ayrıntılı bir teknik inceleme yayınladı. Bu amaçla Amazon, Sidewalk’un güvenlik uygulamalarını posta hizmetiyle karşılaştırır. Bu benzetmede, Amazon’un Sidewalk Ağ Sunucusu, cihazlarınızın uygulama sunucularına ileri geri gönderdiği tüm verileri işlemekten ve her şeyin doğru yere gelmesini sağlamaktan sorumlu postane gibi bir hizmet. Ancak bu postane postalarınızı okuyamaz, yalnızca zarfın dışını okuyabilir. Amazon, cihaz verilerinize gelince, zarfın dijital versiyonunu oluşturmak için meta veri sınırlamalarını ve üç şifreleme katmanını kullandığını söylüyor.

Başka bir deyişle, Amazon’un sunucusu verilerinizi doğrulayacak ve doğru yere yönlendirecek, ancak şirket verileri okumayacağını veya toplamayacağını söylüyor. Amazon ayrıca, her veri paketini yönlendirmek için kullanılan bilgileri 24 saatte bir sildiğini ve Sidewalk ağı üzerinden dolaşan verilerin belirli müşterilere bağlanamamasını sağlamak için otomatik olarak dönen cihaz kimliklerini kullandığını da ekliyor.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler