Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaSağlıkMicrosoft Kanser Tedavisi İçin Yapay Zeka Kullanıyor

Microsoft Kanser Tedavisi İçin Yapay Zeka Kullanıyor

Biyomedikal araştırmacıları, hastaların özel genomik profillerini hedefleyen kanser tedavilerinin uygulanmasını hızlandırmak için yapay zekayı benimsiyor. Her geçen gün genişlemekte olan bu yeni teknoloji çağında kansere yönelik tedavilerin bulunma potansiyeli araştırmacıların kansere neden olan spesifik genomik mutasyonları daha verimli bir şekilde keşfetmelerini sağlayan genom dizileme teknolojisindeki ilerlemelerden ve bu mutasyonları hedef alan yeni ilaçların geliştirilmesine yönelik araştırmaların patlamasından kaynaklanıyor.

Bu potansiyeli kullanmak için, JAX olarak da bilinen ve merkezi Bar Harbor, Maine’de bulunan bağımsız, kar amacı gütmeyen bir biyomedikal araştırma kurumu olan The Jackson Laboratory’deki araştırmacılar, küresel tıbbi ve bilimsel toplulukların sürekli artan hacminin zirvesinde kalmasına yardımcı olacak bir araç geliştirdi. Klinik Bilgi Bankası veya CKB olarak adlandırılan araç, konu uzmanlarının hastaların sonuçlarını iyileştirmek, klinik araştırmalar ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi paylaşmak için karmaşık genomik verileri depoladığı, sıraladığı ve yorumladığı aranabilir bir veritabanıdır.

Araştırma ekiplerinin çabaları, genetiğin hem kanserin elde edilmesinde hem de tedavi edilmesinde oynadığı rolü anlamak. Bu da, her kanser vakasını kişiselleştirilmiş bir şekilde tedavi etmeye daha da güçlü bir şekilde odaklanmayı teşvik ediyor. Araştırmalara, insan genomunu ve diğer genetik materyalleri daha kolay ve uygun maliyetle haritalama becerisindeki son gelişmeler yardımcı oldu. Bu, bilim insanlarına kanseri anlamak ve daha kişiselleştirilmiş ve etkili tedaviler geliştirmek için bol miktarda bilgi veriyor  ancak çok miktarda veri aynı zamanda birçok zorluk da beraberinde getiriyor.

Yapay zeka ise bu alanda çokça kullanılan bir yöntem. Bir makine öğrenimi sistemi, bir fotoğraftaki bir kediyi daha önce gördüğü kedi resimlerine dayanarak tanımlamak gibi şeyler yapabilir. Kanser araştırmaları alanında ise bu teknikler milyonlarca araştırma parçasını ve tıbbi veriyi sınıflandırmak ve düzenlemek için kullanılmaktadır.

Washington, Redmond’daki Microsoft Healthcare’in kurumsal başkan yardımcısı Peter Lee, bu makine okuma teknolojisi gelişimin ilk aşamalarındayken, araştırmacılar klinik onkoloji gibi belirli alanlara odaklanarak ilerleme kaydedebileceklerini keşfettiler.  “Her gün binlerce yeni araştırma makalesinin yayınlandığı kanser tedavisi gibi gerçekten önemli bir şey için, makinenin hepsini okuması ve kanser uzmanlarından oluşan bir kurulun en son araştırmalarla ilgili soruları yanıtlamasına yardımcı olma şansımız var” dedi.

Mockus ve meslektaşları, kansere neden olan genomik mutasyonlar, kanser genlerini hedefleyen ilaçlar ve hastaların bu ilaçlara tepkileri hakkında yapılandırılmış bilgileri depolayan CKB’yi iyileştirmek için Microsoft’un makine okuma teknolojisini kullanıyor. Microsoft’un Hanover Projesi’nin özü, biyomedikal literatürde her gün yayınlanan binlerce belgeyi tarama ve kanser araştırmacılarıyla ilgili olabilecek her şeyi işaretleme ve sıralama, örneğin gen, mutasyon, ilaç ve hasta hakkındaki bilgileri vurgulama becerisine dayanıyor.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler