Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaSağlıkSağlık Bilimlerinde AIoT

Sağlık Bilimlerinde AIoT

Yaşla birlikte insanlar doğru yürüme, iyi duyma, düzgün konuşma ve görme gibi yeteneklerini kaybetme eğilimindedir. Demans; hafıza kaybı, karar verme veya düşünme potansiyeli gibi çeşitli zihinsel koşulların işlev bozukluğudur. Örnek olarak Alzheimer verilebilir. Hastaların durumu zamanla kötüleşir ve sonunda birey, çevresine tepki bile veremez. Oldukça iyi biliniyor ki, alzheimer hastalarının gelişimi, hafıza kaybına karşı savunmasızlığı, bakıcılarının onları yalnız bırakmamasını kritik hale getiriyor. Bilindiği gibi hala bir tedavisi yok.

Alzheimer Derneği Facts and Figures 2020’ye göre, ABD’de 65 yaş ve üstü yaklaşık 5,8 milyon insan şu anda Alzheimer demansı ile yaşıyor. Ve 2050 yılına kadar rakamın 13,8 milyona çıkabileceği tahmin ediliyor.

 

Tıbbi Şeylerin İnterneti (IoMT)

IoMT, medikal ve sağlık hizmetleri alanındaki Nesnelerin İnterneti teknolojisidir. IoT teknolojisi sağlık sektörü ile buluştuğunda, insanlık güçlü çözümlere tanık olur. Mobil cihazlar ve sensörler; hastaların, doktorların ve sağlık profesyonellerinin hayatlarına yardımcı olmada hayati öneme sahiptir. Nesnelerin İnterneti, yalnızca fiziksel temas olmadan bir makineden diğerine veri aktarabilen bir teknolojidir. IoT sensörleri, doktorların ve hemşirelerin, evlerinde uzakta bulunan hastaların sağlık kayıtlarına ve hayati bilgilerine erişmesini sağlar. Bu IoT sensörleri internete bağlı olarak çalışır ve herhangi büyük bir sağlık güncellemesi anında durumu sağlık uzmanlarına iletir.

Alzheimer hastalığına yakalanan yaşlı bir kişinin erken belirtilerinden biri, dolaşmaya başlamasıdır. Karşılaştıkları kademeli hafıza kaybı, onları kaybolmaya karşı savunmasız hale getirir. Bu tehdit, bakıcılarına veya aile üyelerine büyük bir sorumluluk yükler. Hastalar çevrelerinde güvende değildir ve bu nedenle, en az bir bakıcının her zaman yanlarında olması zorunlu bir hal alır.

Bu hastalar tarafından kullanılan RFID çipleri, GPS izleyicileri ve hareket sensörleri gibi cihazlara uygulanan IoT teknolojisi, hastaları bu bağımlılıktan kurtarabilir. Giyilebilir teknoloji olarak bildiğimiz akıllı saatler, kıyafetler gibi ürünler sayesinde bu hastalara işe yarar bir çözüm önerisi getirilebilir. Böyle bir düzenleme ile hasta evinden veya rutinden uzaklaştığında, IoT sensörleri bakıcılarına veya hemşirelerine bildirimde bulunur. Bu sayede sevdiklerinizin unutkanlık gibi sorunlar yaşarken nerede olduklarını izleyebilirsiniz.

Demans hastaları için kullanılan IoT cihazları, her saniye önemli miktarda veri toplar. Bu tür hasta verileri üzerinde makine öğrenimi algoritmalarını inşa ettiğinizde, yapay zeka bir bakıcının hastalarla nasıl daha verimli bir şekilde ilgilenebileceklerini gösterebilir.

Demans hastaları için kullanılan IoT cihazları aşağıdaki gibi bazı durumları tespit etmede kullanılabilir:

  • Gündüz ve gece boyunca anormal hareket
  • Kafası karışmış gibi olan davranışlar veya yönelim bozukluğu
  • Düşük hissetme (İleri seviye yorgunluk)
  • Tuvalete gitme sıklığı

AI ve IoT teknolojisi, sağlık hizmetleri alanında çok geniş bir kapsama sahip. Sağlık hizmetlerinde AI uygulamaları, özellikle Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi demans hastaları için dünya sağlığının durumunu iyileştirmede kullanıabilir.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler