Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsPalo Alto Networks IoT ve Bulutta Güvenlik Çözümünü Duyurdu

Palo Alto Networks IoT ve Bulutta Güvenlik Çözümünü Duyurdu

IoT teknolojisi ile çalışan cihazların sayısı dünyada her geçen gün artıyor. Eğitimden sağlığa, üretimden hizmet sektörüne kadar birçok alanda IoT cihazları yoğun olarak kullanılıyor. Özellikle IoT cihazların sadece belli görevler için kullanılması, hem yönetim; hem de kullanım kolaylığı açısından firmalara büyük avantaj sağlamaktadır.

Diğer taraftan, bu cihazlarla ilgili “güvenlik” konusunun göz ardı edildiğini görüyoruz. IoT cihazları sebebiyle oluşabilecek zafiyetlere karşı yeterli önlemlerin alınmadığını veya bu cihazların güvenlikleri için, gereken önemin verilmediğini görüyoruz.

Özellikle IoT cihazlarının yaygın kullanıldığı ağlarda, bu cihazların tam anlamı ile tespit edilip sınıflandırılmaması karşılaşılan önemli sorunlardan bir tanesi. Bununla birlikte geleneksel IT güvenlik çözümleri, bu cihazlar üzerinde zafiyet analizi yapmakta ve altyapı güvenliğini sağlamada yetersiz kalmaktadır.

palo alto networks ile ilgili görsel sonucu

Partnerimiz Palo Alto Networks, IoT Güvenliği içeren sektörün yeni nesil güvenlik duvarı çözümünü duyurdu. Palo Alto Networks’ün sunduğu IoT güvenlik platformu ile ilgili temel özellikler ise aşağıdadır:

  • Complete Visibility (Kapsamlı Görünürlük): Çözüm ilk olarak IoT cihazlarının güvenliği için de işe “Visibility” ile başlıyor. IoT cihazlarının sadece tespit edilmesi ve sınıflandırılmasını değil; ayrıca bu cihazların üretici, model, firmware bilgisi, seri numarası, port/ uygulama kullanımı gibi 50’ den fazla özelliği detaylı olarak analiz ediyor. Üstelik ağda kullanılan tüm IoT cihazlarının tespit edilmesini 48 saat gibi kısa bir sürede yapabiliyor. Bununla birlikte altyapıda zero-day device (daha önce bilinmeyen yeni bir cihaz) kullansanız bile, bu cihazları da benzer şekilde tespit edip sınıflandırabilme özelliğine sahip.
  • Prioritize Risk with Continuous Vulnerability Assessments (Sürekli Zafiyet Değerlendirmesi ile Risk Önceliklendirme): IoT cihazları üzerinde göz ardı edilen konulardan birisi de, kullanılan cihazların ne tür zafiyetlere sebep olabileceğinin bilinmemesidir. Bu zafiyetler, kullanılan IoT cihazlarının versiyon güncellemelerinin yapılmamasından veya cihazlar üzerinde kullanılan uygulama ve yapı (framework) eksiklikleri gibi sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bu zafiyetler olası bir atağa sebep olabilir. Palo Alto Networks IoT Güvenlik platformu, altyapıda kullanılan IoT cihazlarının zafiyetlerini kolaylıkla tespit eder, bu zafiyetlerle ilgili olarak, risk önceliklendirmesi yapar ve sonrasında risk kategorilerine göre sınıflandırma yapmanıza olanak sağlar. Böylece hangi cihaz üzerinde ne tür zafiyetler olduğunu gözlemlenebilir ve bu zafiyetlerin ne gibi sonuçlara yol açabileceğini, henüz bir tehdit olmadan tespit ederek önlem alınabilir.
  • Prevent Known and Unknown Threats (Bilinen ve Bilinmeyen Tehditlere Karşı Koruma): Palo Alto IoT güvenlik platformu, mevcut güvenlik çözümleri ile entegre edilmiştir. Böylelikle bilinen veya bilinmeyen tehditlere karşı önlem almaya imkan sağlar.
  • Improve Operational Efficiency with Native Integrations and Easy Deployment (Yerel Entegrasyonlarla Operasyonel Verimliliği Artırma ve Kolay Kurulum): IoT cihazları, gerek kullanım alanları gerekse mimarisi bakımından IT cihazları ile farklılıklar göstermektedirler. Özellikle OT alanında çalışan cihazların IT mimarisi ile entegrasyonu, yaşanılan en büyük zorluklardan bir tanesidir. Özellikle geleneksel IT güvenlik ürünlerinin, IT mimarisini OT cihazlar üzerinde entegre etmesi pek başarılı olmamaktadır. Palo Alto Networks IoT Güvenlik Platformu sayesinde OT genelinde tercih edilen Perdue modellemesi ile, kullanılan cihazların entegrasyonunu kolaylaştırmaktadır. Özellikle Palo Alto Networks IoT güvenlik platformunun, SaaS Application olarak sunulması, rakiplerinin günlerce sürebilecek kurulum (deployment) sürecini saniyeler içerisinde yapmaya olanak sağlar. Böylece deployment ve entegrasyon süreçleri daha hızlı ve verimli hale gelir.

Palo Alto Networks IoT lisansı; sağlık, akıllı şehir altyapı sistemleri, enerji, kamu hizmetleri ve ulaşım gibi alanlarda, baştan uca güvenlik çözümü sağlamaktadır.

Daha detaylı bilgi almak Partnerimiz Palo Alto Networks ile bu mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler