Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaAkıllı DünyaCarbon Lighthouse & AWS İle Karbon Emisyonunun Azaltılmasına Yönelik Yapay Zeka Yaklaşımı

Carbon Lighthouse & AWS İle Karbon Emisyonunun Azaltılmasına Yönelik Yapay Zeka Yaklaşımı

Karbon emisyonu günümüzde dikkat çekilmesi gereken konulardan sadece bir tanesi. Sadece ABD’de binalar ülkenin toplam karbon emisyonunun neredeyse %40’ını oluşturuyor ve bunun sebebi olarak aydınlatma, ısıtma, soğutma gibi cihazların sağladığı günlük uygulamalar geliyor.

Carbon Lighthouse Başkanı Brenden Millstein’a göre Carbon Lighthouse’un  tek bir görevi var, o da iklim değişikliğini durdurmak.

Carbon Lighthouse, kullanım modellerini, mevsimsel sıcaklık eğilimlerini ve tipik olarak bir binanın ısıtma ve soğutma kararlarını etkileyen diğer faktörleri anlamak için yapay zeka ve makine öğrenmesini kullanarak ticari gayrimenkul müşterilerinin enerjilerinde ortalama% 10-30 arası tasarruf etmelerine yardımcı olabilir. Carbon Lighthouse, en fazla enerjiyi kullanan sistemler olan ısıtma, havalandırma, klima (HVAC) ve aydınlatma sistemlerini analiz etmek, optimize etmek ve izlemek için gelişmiş sensörlerle beraber, yapay zeka ve makine öğrenimi analitiği ile bina ve mevcut sistemlerden alınan verileri kullanır. Bu sensörler ve modellerle beraber asıl amaç verimliliği arttırmaktır.

Soruna iki şekilde yaklaşıyorlar: doğrudan bina yönetim sistemlerine dokunmak ve aydınlatma seviyeleri, sıcaklık, bağıl nem ve hava akışı gibi şeyleri ölçmek için binanın veri akışını oluşturmak. Daha sonra bu verilerden belirli model akışlarını çıkarabilir ve bunları, söz konusu bina genelinde tüketilen enerjiyi modellemek ve enerji kullanımını optimize edecek alanlar bulmak için CLUES platformlarında halihazırda bulunan gerçek bina verileriyle bir araya getirebilirler. CLUES, Carbon Lighthouse tarafından geliştirilen, yapay zeka ve makine öğrenmesi teknikleri ile koşullar değiştikçe ve yeni veriler kullanılabilir hale geldikçe hızlı bir şekilde yeniden eğitilebilen ve düşük maliyetle yeniden devreye alınabilen modeller kullanılarak çalışan ve AWS tarafından desteklenen bir platformdur. CLUES, hizmet verdiği her tesisten sürekli olarak aldığı genişleyen zengin bina verilerinden sürekli olarak öğrenme durumundadır. Daha sonra bu öğrendiklerini şirketin mühendislerine ve bu bilgileri daha da optimize etmek için kullanabilecek olan bina bünyesindeki mülk ekiplerine aktarmaktadır.

Bu modeller ile bugüne kadar 260.000 metrik ton CO2’yi ortadan kaldırmayı başarmışlar. Daha detaylı bilgi için Amazon’un web sitesine göz atabilirsiniz.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler