Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaSahte DNA Üreten Yapay Zeka

Sahte DNA Üreten Yapay Zeka

Geçtiğimiz yıllarda oluşturulan birçok sahte insan yüzü görüntüsüne şahit olmuştuk. Araştırmacılar bu sefer çok daha ileriye giderek sahte bir DNA üretmeyi başardı.

Estonya’daki bir araştırma ekibi, benzersiz genom dizileri üretebilen bir makine öğrenmesi modeli geliştirdi. Bilgisayar tarafından üretilen bu sahte modeller, DNA araştırmalarının geleceğinde hayati bir rol oynayabilir.

Yayımlanan makaleye göre bütün bu etkileyici başarılara rağmen, üretken modellerin gerçekçi sentetik veriler yaratma yeteneği, genetikte hala yeterince kullanılmıyor ve popülasyon genetiğinde yok.

Makalenin özet kısmına göre araştırmacılar makine öğrenmesi modellerinde derin üretici rakip ağların (GAN’lar) ve kısıtlı Boltzmann makinelerini kullanmışlar. Bu modelleri kullanarak olabildiğince az -hatta neredeyse sıfır- olacak şekilde güvenlik kaybıyla gerçek genom analizi yapmayı ve bu genomlardan öğrendikleri ile yapay genomlar ortaya çıkarmayı amaçlamışlar.

Yapay genomlar olarak adlandırılan, yapay zeka tarafından yaratılan gen dizileri, tamamen sentetik olmaları dışında gerçek insan genomlarından ayırt edilemiyor. Mevcut araştırmalara göre, araştırmacılar ait olduğu insanların mahremiyetini sağlamak için DNA’yı korumak zorunda. Bu, ekstra titizliği ve çoğu durumda, tesislerin veri setlerini paylaşamaması nedeniyle mevcut verilerin azlığına yol açmakta. Sentetik genomlar, bu problemleri çözmek için uzun bir yol kat etmeli.

Daha detaylı bilgi için araştırmanın makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler