Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaRobotSağlık Hizmetlerinde Robotik

Sağlık Hizmetlerinde Robotik

COVID-19’un başlangıcından da önce sağlık sektöründe tanıtılan ve test edilen robotların ve otomasyon teknolojilerinin sayısı hızla artmaya başlamıştı. Servis robotları, giderek artan çeşitli görevleri yerine getiriyor. Mobil robotlar fabrikalarda, depolarda, hastanelerde ve mağazalarda, malların taşınmasında, rafların incelenmesinde veya zeminlerin temizlenmesinde giderek daha fazla bulunmaya başladı. Bu makinelerin popülaritesi, algılama ve navigasyondaki gelişmeler, bileşenlerin ve ilgili yazılımların düşen maliyetleriyle de beslenmekte.

Tek bir robotik veya otomasyon sağlayıcısı, modern bir sağlık hizmeti tesisinde gereken geniş kapsamlı çözümleri sağlayamaz ve hiçbir tesis, özel altyapı gerektiren ve benzersiz kullanıcı arayüzlerini çalıştıran bu sistemleri kullanmayı göze alamaz. İşte zorluk burada başlamakta.

İlk olarak Temmuz 2018’de duyurulan Robotic Middleware for Healthcare (RoMi-H), ROS 2 üzerine inşa edilmiş ve Gazebo simülatörü kullanılarak simüle edilmiş, benzersiz açık kaynaklı bir sistemdir. Robot platformları, sensörler ve kurumsal bilgi sistemleri arasında tek tip iletişim ve izleme sağlamakta. Bu girişimin kısa bir açıklaması WIRED Magazine’de yayımlanmış: Robotlar İş Yerini Doldururken, Birlikte Geçinmeyi Öğrenmeleri Gerekir. Yarının gerçekliğinde, birlikte çalışabilirlik her geliştirici, üretici ve son kullanıcı için önde ve merkezde olmalıdır.

Singapur’un Sağlık Hizmetleri Yardımcı ve Robotik Teknolojisi Merkezi’nin (CHART) liderliği altında ve IHiS, Hope Technik, GovTech ve diğer çözüm sağlayıcıları gibi ortak çalışanlarla Open Robotics, 2018’den beri açık kaynaklı bir yazılım çözümü geliştirmek için çalışıyor. Amacı, sağlık alanında çalışan robotlar, sensörler ve bilgi sistemleri için birlikte çalışılabilir bir iletişim sisteminin potansiyelini gerçek kılmak.

RoMi-H projesini, robotik geliştirmeye açık ve entegre bir yaklaşımı teşvik eden, aynı zamanda sağlık hizmetlerini dijitalleştiren önemli bir adım.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler