Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaFujitsu Yapay Zekayı Üretimde Nasıl Kullanıyor?

Fujitsu Yapay Zekayı Üretimde Nasıl Kullanıyor?

Fujitsu, üretim esnasında yaşanabilecek sorunları daha erken tespit etmeye yardımcı olmak için ürünlerin görünümündeki anormallikleri vurgulayabilen bir yapay zeka modeli geliştirdi.  Üretim sırasında sorunların yakalanması, doğrudan ve çevresel maliyetlere neden olan malzemeler israf edilmeden önce müdahaleyi mümkün kılar. Ayrıca, müşterilere kusurlu bir ürün gönderildikten sonra iade / geri çağırmalarla ilgili itibar hasarından ve maliyetlerden de tasarruf sağlar.

 

Fujitsu bu gibi sorunları ele almak için anormalliklere sahip ürünlerin görüntüleri üzerine eğitilmiş bir yapay zeka modeli kullanır. Bu kusurlar simüle edildiğinden, üretim hattından çekilen sorunlar içeren gerçek ürünlerin görüntüleri gerekli değildir.

Fujitsu, elektronik ekipman üreten Nagano Fabrikasında teknolojisini test etti ve baskılı devre kartlarını incelemek için gereken çalışma saatlerinde yüzde 25’lik bir azalma olduğunu kaydetti.

Fujitsu’nun yapay zeka modeli, normal görünümlerinde çeşitli farklılıklara sahip ürünlere uygulandığında yüzde 98’in üzerinde bir AUROC (Alıcı Çalışma Özellikleri Altındaki Alan) puanı elde etti. Japon teknoloji devi, yapay zeka gelişimini, özellikle imalat endüstrisi için dijital dönüşüm sağlamayı amaçlayan şirket COLMINA (PDF) markası için kullanmayı hedefliyor.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler