Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaEndüstri 4.0IoT Çözümleri ile İşletmenizi Geleceğe Nasıl Hazırlarsınız?

IoT Çözümleri ile İşletmenizi Geleceğe Nasıl Hazırlarsınız?

Günümüzün modern iş arenasında, sürdürülebilir, karlı bir şirket geliştirmek ve eğer gerçekten bu şirketin yarışa dahil olup rekabetin içinde kalması isteniyorsa genellikle sürekli gelişen teknolojik manzaranın yardımına ihtiyaç duyar.

Pek çok endüstri temsil ettiğini iddia ettiği görünüşte, sonsuz olasılıklardan yararlanmaya çalıştığı için, IoT’nin sağlayabileceği faydaların tam kapsamı belki de henüz tam olarak araştırılmamıştır.İşletmenizi modernize etmenin ve operasyonlarınızı geleceğe hazırlamanın yollarını arıyorsanız, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bazı önemli noktalar aşağıda verilmiştir.

Envanter Kontrolü için Akıllı Cihazlar

IoT entegrasyonunun en değerli faydalarından biri şüphesiz herhangi bir zamanda büyük miktarda veriyi verimli bir şekilde iletme yeteneğidir.

Bu, onu envanterinizi yönetmenize ve genel giderlerinizi takip etmenize yardımcı olabilecek şirket içi bir yazılım çözümü için ideal bir yardımcı yapar.

Akıllı sensörler gibi fiziksel cihazlar kurarak , günlük harcamalarınız için sonuçları ve gereksinimleri aktif bir şekilde tahmin etmek için verileri kullanabilirsiniz.

Otomatikleştirebildiğiniz daha basit, veriye dayalı görevleri iş günü boyunca daha iyi kullanmak için zamanınızı harcama olasılığınız o kadar yüksek olur.

Kişisel Asistan Cihazları

Ev yaşamınızda Amazon’un Alexa’sı, Fitbit veya Apple saati gibi bir IoT cihazıyla zaten karşılaşmış olabilirsiniz.

Bu tür cihazlar işinizde de kullanılabilir, çünkü bunlar günlük süreçlerinizi düzene sokabilir ve neredeyse elbette kişisel bir asistan şeklini alabilir.

Amazon, işletmeler için bir Alexa seçeneği bile sunar; bu, tüm departmanlarda potansiyel olarak üretkenliğini artırmak isteyen herkes için kesinlikle araştırmaya değer

Güvenlik

IoT cihazları, kablosuz kameralardan akıllı kilitlere ve aradaki her şeye kadar güvenliğin yönetilme şeklini büyük ölçüde iyileştirmek için işinize entegre edilebilir.
İyi bir güvenlik ağı, herhangi bir işletme için büyük önem taşır; bu nedenle, yalnızca işlemlerinizi izlemekle kalmayıp, aynı zamanda değerli verilere dayanarak bilinçli kararlar vermenize yardımcı olmak için birbirine bağlı bir IoT cihazları seti uygulamaya değer olabilir.

Müşteri geribildirimi

İş geliştirme aşamasına gelince, ideal bitmiş ürünü oluşturmak için müşteri geri bildirimi kesinlikle gereklidir.

Bununla birlikte, bu verileri aramak her zaman kolay değildir ve birçok küçük işletme için mali destek eksikliğinden büyük ölçüde kısıtlanabilir.

Ancak bu, verileri doğrudan müşteriden üreticiye gönderebildiği için IoT’nin yardımcı olabileceği başka bir alandır. Bu, bir müşterinin ürünün kendisiyle nasıl etkileşime gireceğini içerebilir ve bu da onu geliştirme aşamasını optimize etmek için inanılmaz derecede yararlı bir araç haline getirir.

IoT hakkında düşünürken çok sayıda olasılık vardır, bu nedenle hangi çalışma alanında olursanız olun, sizin için bir çözüm olabilir.

Mahmut ELİBOL
Mahmut ELİBOL
Beykent Üniversitesi / Yönetim Bilişim Sistemleri -Beykent Üniversitesi IoT Türkiye Temsilcisi -Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Kulübü Başkan Yardımcısı
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler