Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaTeknolojiKüresel Bulut Hizmeti İçin Google Veri Merkezleri Starlink Uydularına Bağlanacak

Küresel Bulut Hizmeti İçin Google Veri Merkezleri Starlink Uydularına Bağlanacak

Google Cloud, bilgi işlem altyapısını SpaceX’in Starlink uydu geniş bant hizmetiyle eşleştirmek için bir anlaşma imzaladı.

Düzenlemenin bir parçası olarak SpaceX, Starlink yer istasyonlarını Google’ın veri merkezi mülklerine kurarak, geniş bant müşterilerinin, teknoloji devinin 150’den fazla uç bulut konumu içeren küresel ağının sunduğu bilgi işlem gücünden doğrudan yararlanmasını sağlayacak. Starlink müşterilerinin 2021’in ikinci yarısında bu yeni özellikten yararlanabilmesi bekleniyor.

Google’ın başkan yardımcısı ve küresel ağ başkanı Bikash Koley, Fierce’a yaptığı açıklamada, düzenlemenin Starlink trafiğinin bir son kullanıcı terminalinden hizmetin uydularından birine gittiğini ve Google’ın veri merkezlerinden birinde bulunan bir yer istasyonuna geri döndüğünü göreceğini belirtti. Bu kurulumun, ağın arka ucuna mümkün olan en kısa yolu sağlayarak Starlink müşterilerine daha az gecikme sunacağını belirtti.

Koley, müşteriler Google Maps gibi bir Google hizmeti kullanırken uygulamanın doğrudan veri merkezinden hizmet verilebileceğini söyledi. Google dışı uygulamalar, veri merkezinin yüksek hızlı internet bağlantısı kullanılarak sunulacak. Koley, düzenlemenin gelişmiş güvenlik özellikleri de sunduğunu söyledi.

Google, SpaceX’in tek bulut ortağı değil. SpaceX, Ekim 2020’de zorlu ortamlarda bulut bilişim yetenekleri sağlamak üzere tasarlanmış olan Azure Modüler Veri Merkezi ürünü için uydu bağlantısı sağlamak üzere Microsoft ile birlikte çalışmıştı.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler