Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsSağlık Hizmetlerinde IoT'nin Faydaları

Sağlık Hizmetlerinde IoT’nin Faydaları

Teknoloji ve internet günlük yaşama yadsınamaz kolaylıklar getiriyor. Daha yakın zamanlarda, tüketiciler çok sayıda endüstride çeşitli cihazlar arasındaki ara bağlantı avantajlarından yararlanmaktadır. Nesnelerin İnterneti veya IoT, çeşitli cihazların (akıllı telefonlar, tabletler, giyilebilir cihazlar, akıllı ev cihazları, vb.) nasıl bağlanıp veri paylaştığını detaylandıran ve her cihazın yeteneklerini geliştiren en son teknoloji terimdir. Örneğin, perakende pazarlama, tüketicilerin internet veya mobil cihaz aracılığıyla ilgisini çeken ve sonunda mağaza içi satın alımlara dönüşen promosyonlar aracılığıyla hem tüketiciler hem de perakendeciler için çok daha kesin ve faydalı hale geldi.

IoT fikri, sağlık hizmetlerinde muazzam bir potansiyele sahiptir. Aslında, endüstri zaten bu teknolojinin uygulanmasıyla olağanüstü bir büyüme ve faydalar görüyor. 2015 yılında sağlık hizmetleri pazarındaki IoT’nin değeri 24,2 milyar dolar olarak belirlendi ve 2025 yılına kadar 337,41 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Sağlık sektöründe IoT’nin en popüler örneklerinden biri, kullanıcının kalp atış hızını, uyku döngülerini vb. izleyen akıllı saatler ve FitBits gibi giyilebilir cihazlardır. Apple kısa süre önce EKG kalp izlemesini gerçekleştirmek için bir mobil uygulamayla bağlantı kuran bir Apple Watch güncellemesini duyurarak manşetlere taşındı.

Gerçek Zamanlı Uyarılar

Akıllı saatler gibi birçok IoT özellikli cihaz sürekli çalışır ve bu nedenle sağlıktaki herhangi bir değişikliği anında alır. Bu tür tespitler yapıldıktan sonra cihazlar anında kullanıcıyı uyarır ve aksiyon alınabilir.

Bu uyarılara göre hareket etmek, sorun çok ciddi hale gelmeden patentin yardım veya tedavi aramasına yardımcı olabilir, böylece faturalarda ve potansiyel olarak hastanın hayatından tasarruf edilir.

Daha İyi Hasta Katılımı

Hasta katılımı, sektör genelinde değişime ilham veren bir başka ilgili sağlık bakımı moda kelimesidir. Hastaların sağlık hizmetleri yolculukları üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarını sağlamak, yalnızca sisteme güven vermekle kalmaz, aynı zamanda hastaları gerçekten randevu almaya, gerekli tedavilere katılmaya ve ardından faturalarını ödemeye teşvik eder.

Sağlık teknolojisindeki IoT, hastaları kendi sağlıklarıyla etkileşime girmeye teşvik eder. Cihaza veya yönteme bağlı olarak, hastalar kendi istatistiklerini izlemeli ve sağlıklarının iyi durumda olduğundan emin olmalıdır. Bunu yaparak, gerektiğinde yardım isteyecekler veya ek tedavilerden kaçınmak için önleyici bakıma devam edecekler.

Azaltılmış Sağlık Maliyetleri

IoT cihazlarından toplanan doğru ve verimli veriler, maliyetli operasyonel verimsizliklerin azaltılmasına yardımcı olur. Aslında araştırmalar, IoT’nin bu maliyetleri her yıl %25 veya 100 milyar dolar düşürmeye devam edeceğini tahmin ediyor.

Hastalar IoT teknolojisiyle ilgilendikleri ve onu kullandıkları için gerçek zamanlı uyarılar aldıkları için daha ciddi sorunların ortaya çıkmasını engelliyorlar. Bunu yaparken, ciddi bir durumu tedavi etmek için gerekli olabilecek önemli miktarda para tasarrufu sağlarlar.

Bu cihazlar da son derece hassastır. Belirli semptomlarla ilgili soruları ortadan kaldırarak özellikleri anında teşhis etmeye yardımcı olurlar. Artan doğruluk, hem hasta hem de uygulama için para tasarrufu sağlayan test ve araştırmaların azalmasına neden olur.

Sağlık hizmetlerinde IoT’nin değer katmasının en belirgin yollarından biri telesağlıktır. Covid-19 Pandemisi nedeniyle tele-sağlığın benimsenmesindeki keskin artışla birlikte, sağlık sektörü pratik olduğunda sanal randevulara kaymaya devam edecek.

Telesağlık

Telesağlık sistemleri, belirli mobil uygulamalar veya çevrimiçi hasta portalları aracılığıyla hastanın doktoruyla veya diğer tıbbi yardımlarla anında iletişim kurmasını sağlar. Bu sistem sadece Covid-19 ve diğer hastalıklar için yüksek risk altında olanlara fayda sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda çevrimiçi randevular, tıbbi ofise fiziksel olarak seyahat etmekte zorlananlara veya teknoloji tabanlı hizmetleri tercih edenlere de yardımcı oluyor.

Pandemi öncesinde hastalar, planlama süreci, zaman taahhüdü, maliyet ve genel güçlük gibi çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle doktora gitmekten kaçınıyordu. Telesağlık uygulamaları, herhangi bir tıbbi sistem tarafından görülen hasta sayısını artırarak, bu endişelerin her birinin azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Daha Fazla ve Daha Kaliteli Bilgi 

IoT özellikli cihazlar, günün her saatinde veri toplar. Bu tür sık ​​izleme, herhangi bir sayıda doktor ziyaretinde mümkün olandan çok daha fazla veri toplar. Toplanan veri miktarı çok daha fazla olmakla kalmaz, aynı zamanda bu cihazlar verileri anında analiz edebilir, yorumlayabilir ve raporlayabilir.

Bu süreç, sağlık hizmeti uygulaması için tüm sistemi basitleştirir ve hastaya doğru, hızlı sonuçlar sağlar.

Mahmut ELİBOL
Mahmut ELİBOL
Beykent Üniversitesi / Yönetim Bilişim Sistemleri -Beykent Üniversitesi IoT Türkiye Temsilcisi -Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Kulübü Başkan Yardımcısı
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler