Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaSürücüsüz AraçTesla, Geleceğin Otonom Araçlarını Üretmek İçin Yapay Zeka Teknolojisini Nasıl Kullanıyor?

Tesla, Geleceğin Otonom Araçlarını Üretmek İçin Yapay Zeka Teknolojisini Nasıl Kullanıyor?

Bugünlerde Tesla’nın en önemli hedeflerinden biri arabalarını tamamen otonom hale getirmek. Bu hedefi gerçekleştirmek için büyük veri ve yapay zekadan yararlanıyorlar.

Yapay Zeka, Arabalara Kendi Kendine Sürmeyi Nasıl “Öğretir”?

Otonom otomobiller, kendi başlarına sürmek için sensörlerinden ve yapay görme kameralarından gelen görüntüleri sürekli olarak yorumlar ve sonra ne yapılacağına karar vermek için bu bilgileri kullanır.

Arabaların, yayaların ve bisikletlilerin bir sonraki hareketlerini anlamak ve tahmin etmek için AI kullanıyorlar. Bu veriler, hareketlerini çok kısa sürede (milisaniyeler) planlamalarına ve her an ne yapacaklarına karar vermelerine yardımcı olur. Araç mevcut şeritte mi kalmalı yoksa şerit değiştirmeli mi? Önlerindeki arabayı mı geçmeli yoksa olduğu yerde mi kalmalı? Araba ne zaman fren yapmalı veya hızlanmalı?

Arabaları tamamen otonom hale getirmek için Tesla’nın algoritmaları eğitmek ve AI Algoritmalarını beslemek için doğru verileri toplaması gerekiyor. Daha fazla eğitim verisi kaçınılmaz olarak daha iyi performansa yol açacaktır ve şunu söylemeliyim ki bu Tesla’nın öne çıktığı bir noktadır.

Tesla’nın rekabet avantajı, tüm verilerini şu anda yollarda olan yüz binlerce Tesla aracından toplu kaynak olarak elde etmeleridir. Dahili ve harici sensörler, Tesla’ların her türlü durumda ne yaptığını izler ve hatta sürücü davranışı, farklı durumlarda nasıl tepki verdikleri ve bir sürücünün direksiyon simidine veya gösterge panosuna ne sıklıkta dokunduğu gibi veriler hakkında veri toplar.

Tesla’nın yaklaşımına “taklit öğrenme” denir. Algoritmaları, dünyadaki milyonlarca gerçek sürücünün kararlarından, tepkilerinden ve hareketlerinden öğrenir. Tüm bu miller, süper akıllı otonom arabalara dönüşüyor.

Takip sistemleri inanılmaz derecede sofistike. Örneğin, bir Tesla aracı, bir arabanın veya bisikletçinin davranışı hakkında yanlış bir tahminde bulunduğunda, Tesla, o anın bir veri anlık görüntüsünü kaydeder, veri kümesine ekler, ardından sinir ağının öğrenebileceği renk kodlu şekillerle sahnenin soyut bir temsilini yeniden üretir.

Otonom araçlar üzerinde çalışan diğer şirketler, sentetik veriler kullanır (örneğin, Grand Theft Auto gibi oyunlardan video oyunu sürüş davranışı) – ve bu veriler Tesla’nın AI’larını eğitmek için kullandığı gerçek dünya verilerinden çok daha düşüktür.

Tesla’nın Kalbinde Yapay Zeka Vardır!!

Mevcut müşteri tabanlarından elde edilen veriler, başlangıcından bu yana Tesla’ya yardımcı oldu ve otonom otomobiller üzerindeki çalışmaları, AI’yı tüm çabalarının merkezine koyma en önemli misyonlarının bir parçası haline geldi.

Turhan Can Kargın
Turhan Can Kargınhttps://turhancankargin.wordpress.com/
Bana bu linkten ulaşabilirsiniz --> turhancankargin.me
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler