Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaTeknolojiEğitimde Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR)

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR)

Bu yazıda, eğitimcilerin ve araştırmacıların, öğrencilerin sınıfta ve ötesinde öğrenmelerine ve etkileşimde bulunmalarına yardımcı olmak için artırılmış ve sanal gerçekliği nasıl kullandıklarına dair örnekler vereceğiz.

  1. Artırılmış gerçeklik ile bilim kavramlarını hayata geçirmek artık çok kolay. Artık bir kasırga oluşturmak için artırılmış gerçekliği kullanabilir, ardından öğrencilerin bu yıkıcı fırtınaları yakından deneyimleyebilmeleri için hortumu doğrudan sınıfa getirebiliriz. Veya öğrenciler, iç işleyişini görmek ve arıların toplumu desteklemek için birlikte nasıl çalıştığını keşfetmek için bir arı kovanında AR turuna çıkabilir.
  2. SkyView uygulaması, öğrencilerin gece gökyüzünün AR kaplamalarını kullanarak evreni keşfetmelerine olanak tanır. SkyView ile herkes yıldızları, takımyıldızları, gezegenleri ve hatta uyduları tanımlamak için mobil cihazlarını yukarı doğru tutabilir.
  3. Sizi bilmem ama ben okuldayken biyoloji dersinde hayvanların iç organlarını öğrenmek için kurbağaları incelemek zorunda kaldım. Bu süreç bizim için iğrençti ve kurbağalar için de oldukça korkunçtu! Artık Froggipedia uygulaması, öğrencilerin uygulamanın AR teknolojisi aracılığıyla bir kurbağanın iç organlarını keşfetmelerine olanak tanıyor
  4. Microsoft HoloLens, tıp öğrencilerinin ve klinisyenlerin karma gerçeklik kullanarak insan vücudu hakkında bilgi edinmeleri için bir yol geliştirdi. Öğrenciler sadece anatomiyi anlamakla kalmayıp farklı tıbbi durumların nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için kan dolaşımından akabilir, izole edebilir, büyütebilir ve hatta insan vücudunun bileşenlerinin içinde yürüyebilirler.
  5. Steam’in VR Güzel Sanatlar Müzesi, kullanıcıların, kalabalıklarla veya koruyucu camlarla savaşmadan, Mona Lisa da dahil olmak üzere birinci sınıf tabloları ve heykelleri yakından görmelerini sağlar.
  6. Çoğu öğretmen, öğrencilerini Everest Dağı’ndaki Ana Kampa götüremez veya Louvre’u ziyarete götüremez, ancak bu iki şeyi Google Expeditions ile bir dizi son derece sürükleyici okul gezileriyle yapabilirler.
  7. Gerçek bir sahneye çıkmadan önce sanal bir seyirci önünde konuşma pratiği yapmayı dilediyseniz, şimdi sanal gerçeklik gözlüğünüzü takıp tam da bunu yapabilirsiniz. VirtualSpeech, sürükleyici, gerçekçi sanal gerçeklik simülasyonları ile topluluk önünde konuşma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.
  8. Immersive VR Education tarafından BBC için hazırlanan 1943 Berlin Blitz, 360°’de öğrencilerin önemli bir tarihi olayı yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için Nazi Almanyası’nın bir gece baskınından gerçek yaşam görüntüleri kullanır.

Umarım bu harika örnekler, artırılmış ve sanal gerçekliği eğitimde kullanma olasılıkları konusunda sizi heyecanlandırır.

Turhan Can Kargın
Turhan Can Kargınhttps://turhancankargin.wordpress.com/
Bana bu linkten ulaşabilirsiniz --> turhancankargin.me
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler