Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaRaspberry PiRaspberry Pi Nedir? Ne İşe Yarar?

Raspberry Pi Nedir? Ne İşe Yarar?

Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi, insanları bilgisayar konusunda eğitmeyi ve bilgisayar eğitimine daha kolay erişim sağlamayı amaçlayan bir İngiliz yardım kuruluşu olan Raspberry Pi Foundation tarafından yapılan bir dizi tek kartlı bilgisayarın adıdır.

Raspberry PI

Raspberry Pi ilk olarak 2012’de piyasaya sürüldü. Takip eden yıllarda ise daha değişik varyasyonlar ile karşılaştık.

İlk tanıtılan ve piyasaya sürülen Raspberry Pi, tek çekirdekli 700MHz frekansa sahip olan bir CPU (İşlemci)’ya sahipti ve bunu yanında bizlere yalnızca 256MB‘lık bir RAM sunuyordu. En son çıkan model ise dört çekirdekli 1.5GHz bir işlemciye ve 4GB‘lık bir RAM’e sahiptir.

Fakat, bütün bu bilgilerden önce isterseniz Raspberry Pi’nin kullandığı sistem Single Board Computer (SBC) yani Tek Kart Bilgisayar nedir? ona bir bakalım isterseniz.

Üzerinde mikroişlemci, GPIO (General Purpose Input/Output) yani Genel Amaçlı Giriş ve Çıkış pinleri, RAM ve bir bilgisayar için gerekli tüm özelliklere sahip olan tek bir devre kartı (PCB) üzerinde oluşturulmuş bilgisayarlar “Tek Kart Bilgisayar”, İngilizce “Single Board Computer (SBC)” olarak adlandırılır. Günlük hayatta kullandığımız bilgisayarlardan farklı olarak SBC’ler daha az güç tüketirler ve daha küçük boyuta sahiptirler. Genelde ARM mimarisine sahip olan SBC’lerin, x86 işlemciye sahip modelleri de bulunmaktadır. SBC’lerin donanımsal olarak değiştirilemez olması nedeniyle kullanıcılara daha çok güvenlik sunmaktadır. Tek kart bilgisayarlar akıllı ev, otomotiv, sağlık gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Raspberry Pi, bünyesinde Linux işletim sistemini barındırmaktadır. Aynı zamanda bir dizi GPIO pini sağlayarak fiziksel yapılacak olan işlemler için elektronik bileşenleri kontrol etmenize ve Internet of Things (IoT) yani Nesnelerin İnterneti’ni keşfetmeye olanak tanır.

Raspberry Pi Modelleri Nelerdir?

Raspberry Pi serisinin birçok modeli olmuştur. Genellikle bu modeller A ve B serileri olarak ayrılmışlardır. Model A nispeten hem daha ucuz bir varyant hem de daha az RAM ve daha az bağlantı noktalarına sahiptir. 2012’den beri üretilen Raspberry Pi modelleri aşağıda verilmiştir.

 • Pi 1 Model B (2012)
 • Pi 1 Model A (2013)
 • Pi 1 Model B+ (2014)
 • Pi 1 Model A+ (2014)
 • Pi 2 Model B (2015)
 • Pi Zero (2015)
 • Pi 3 Model B (2016)
 • Pi Zero W (2017)
 • Pi 3 Model B+ (2018)
 • Pi 3 Model A+ (2019)
 • Pi 4 Model A (2019)
 • Pi 4 Model B (2020)
 • Pi 400 (2021)

Raspberry Pi İle Neler Yapılabilir?

Raspberry Pi ile yapılabilecek bazı şeyleri aşağıda bulabilirsiniz.

1. Desktop PC

Yapılabilecek en kolay şeydir. Cihaza bir USB mouse ve klavye bağlanabilir ve HDMI sayesinde monitöre bağlanabilir. Minimum 8GB‘lik microSD kart sayesinde bu karta Raspbian Desktop imajı atılarak Raspberry Pi’nizi bir desktop bilgisayar olarak kullanabilirsiniz.

2. Web Server

Raspbian distrosu kurulduktan sonra Ethernet veya WLAN Bağlantısı kurularak repositoryden bir web server indirip kurulumu yapılabilir. Bu kurulumu buradan yapabilirsiniz.

3. Network Attached Server (NAS)

Raspberry Pi bir dosya sunucusu olarak ta kullanılabilir. Bunun için Ethernet veya WLAN bağlantısına ve eklemek istediğimiz kadar veri depolama aygıtına (USB Flash Disk, USB HDD) ihtiyacımız var.

4. Cloud File Server

3. Başlıkta anlatılan NAS’imizi bu sefer cloud tabanlı yapalım. Bunun için Owncloud kullanılabilir. Buradaki aşamalar takip edilerek bu kurulum yapılabilir.

5. Ağ Kamerası / NVR

Raspberry Pi’nin CSI portu ve kendi kamerası ya da USB’den bağlayacağınız bir web kamerası ile cihazınızı bir ağ kamerası ve kayıt aracına (NVR) dönüştürebilirsiniz. Bunun için Motion veya ZoneMinder‘ı kullanabiliriz. Techradar’da bununla ilgili proje sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

6. Akıllı Hoparlör

Raspberry Pi’ye bir hoparlör ve bir mikrofon ekleyip akıllı bir hoparlöre sahip olabilirz. Bu sayfada Google Assistant, burada da Amazon Alexa için örnek uygulamaları bulabilirsiniz. Ancak bu tip uygulamalarda Türkiye desteği olmadığı için çok kullanışlı değil.

7. Ev Otomasyonu

Eğer bir akıllı ev yapma hayaliniz var ise Raspberry Pi’yi farklı sistemlerin entegrasyonunu sağlayan bir IoT servis hub olarak konumlandırabiliriz. Bu iş için Java üzerinde çalışan OpenHAB tavsiye edilmektedir. Örnek olarak Philips HueZigbeeIFTT, Google Home / Amazon Echo, REST API kullanılıyor ve bunlar birleştirilebiliyor.  Kendi komutlarınızı (ör. eve yaklaştığımda hava kararmışsa dış lambaları yak, ısıtıcıyı 22 dereceye getir ve perdeleri kapat) basit bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Sonuç olarak Raspberry Pi ile hayatınızı kolaylaştıracak projeler gerçekleştirebilirsiniz.

Burak Berker Özatik
Burak Berker Özatik
GÜROK - Yazılım Geliştirme Uzmanı, Elektrik - Elektronik Yüksek Mühendisi
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler