Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelÇernobil'de Canlılar Mutasyona Uğradı!

Çernobil’de Canlılar Mutasyona Uğradı!

Çernobil faciasının üstünden yıllar geçmesine rağmen, yapılan araştırmalar bölgedeki canlıların mutasyona uğradığını gösteriyor! Detaylar yazımızda.

Çernobil Faciası, 26 Nisan 1986 tarihinde şimdi Ukrayna o zamanlar ise Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adıyla bildiğimiz ülkede meydana gelmiş bir nükleer kazadır. Bilim insanlarının çeşitli ihmalleri üzerine gerçekleşen bir kaza sonucu, Pripyat kentine oldukça yakın bulunan Çernobil Nükleer Santrali‘nin 4 numaralı reaktöründe çekirdek erimiş ve bu durum bugüne kadar gördüğümüz en büyük nükleer felakete sebep olmuştu. Sovyet yetkililerin olayı gizlemeye çalışması ve kritik önlemleri almayı reddetmesi sonucu ise felaketin boyutları büyümüş, daha fazla canlı nükleer atıklara maruz kalma riskiyle mücadele etmişti.

Çernobil Faciası’nı kısaca hatırladığımıza göre, şimdi haberimize konu olan gelişmeye geçelim. Bilim insanları yaptıkları çalışmalar sonucunda, felaketin üzerinden 36 yıl geçmesine rağmen, radyasyonun bazı canlılar üzerinde etkilerinin sürdüğünü keşfetti!

İspanya’da Oviedo Üniversitesi tarafından Çernobil’deki “exclusion zone“, yani “yasak bölge”deki kurbağa türleri üzerinde bir araştırma yapıldı. Ekipte bulunan bilim insanlarından biri olan Germán Orizaola yaptığı açıklamalarda bölgede siyah bir kurbağa türü fark ettiklerini belirtti. Bu keşfin ardından araştırma detay kazandı.

Çernobil yasaklı bölgedeki kurbağaların renkleri (solda) ve Çernobil’den uzaklaştıkça görülen renkler (sağda).

Evolutionary Applications dergisinde paylaşılan “Ionizing radiation and melanism in Chornobyl tree frogs” isimli makaleye göre, bilim insanları işe belirlenen 12 farklı kurbağa üreme havuzundan, 200’den fazla erkek kurbağa örneği toplayarak başlamış. Bunun ardından kurbağaları reaktöre uzaklığına göre gruplayan Dr. Orizaola ve Glasgow Üniversitesi‘nden Pablo Burraco, örnekleri inceledikten sonra kurbağalar arasındaki renk farklılığını kanıtlamış oldu.

Araştırma sonucuna göre, Exclusion Zone adı verilen, reaktöre tehlikeli derecede yakın olan bölgede üreyen ve doğan kurbağalar olmaları gereken parlak yeşil renkten çok uzak bir renge sahip! Çernobil’deki kurbağalar siyah deri rengine sahipken, bölgeden uzaklaştıkça kurbağalar yeşil renklerine daha çok yaklaşıyor.

Bilim insanları bunun sebebinin deriye rengini veren melanin pigmentiyle alakalı olduğuna inanıyor. Yoğun dozda radyasyon kurbağaların genetik havuzunu kalıcı olarak değiştirmiş ve kalıtsal bir melanin problemi yaratmış olabilir!

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler