Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelBitki Bazlı Şarküteri Ürünleri Yaygınlaşıyor

Bitki Bazlı Şarküteri Ürünleri Yaygınlaşıyor

Bitki bazlı etlerin sağlıklı olduğunu söyleyen bu girişim: Heura, patent bekleyen teknolojiyle yapılmış besleyici vegan şarküteri ürünlerini piyasaya sürüyor. Küresel ısınmayı durdurmak için bir şansımız varsa onun da gıda sistemimizde bir devrimle mümkün olacağı çok açıkça ortada.

Heura, Barselona’nın gıda teknolojisi girişimi, uzun malzemeler listesi olmadan et yerine geçen ürünleri üretmeyi amaçlayan patent bekleyen yeni teknolojisini açıkladı. Şirket, bitki bazlı gıdalara yüksek besin değeri katan türünün ilk ölçeklenebilir teknolojisi olduğunu söylüyor.

Veriler ışığında baktığımızda, eğer küresel ısınmayı durdurmak için herhangi bir şansımız olacaksa, gıda üretim sistemlerimizde bir devrimle mümkün görünüyor. Antropojenik sera gazlarının yaklaşık %14,5’i besi hayvan çiftliklerinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca araştırmalara baktığımızda işlenmiş kırmızı etlerin kanserojen olduğu kanıtlanmıştır. Hem toplumun hem de bireyin sağlığı için soframıza ne koymayı seçtiğimiz büyük önem taşıyor.

 

Vegan et alternatiflerine yönelik ilgi ilk çıktığı döneme göre azalmış durumda, en çok bilinen alternatiflerden biri olan Beyond Meat’in yalnızca geçen yıl içinde değerinin %60’ından fazlasını kaybettiği biliniyor.

Heura’nın kurucu ortağı Marc Coloma, “En büyük düşmanın bu kategorideki kötü ürünler olduğunu düşünüyorum” dedi. “Kategoriye büyük bir akın olduğunu görüyoruz ve tüketici beklentilerini karşılamayan birçok ürün süper hızlı bir şekilde piyasaya sürüldü.”

Heura’nın patent bekleyen teknolojisine daha yakından bakalım. Termomekanik, ısı ve mekanik enerji kullanılarak bir malzemenin özelliklerinin değiştirilmesi ve şekillendirilmesidir. Heura da temelde, bununla, daha yüksek kaliteli girdiler ve daha az içerik ile bitki bazlı et ikameleri oluşturduğunu söylüyor.

Atılımla ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşamadık. Ancak geçen yıl Good Rebel Tech adlı proje platformunun lansmanı sırasında şirketin Bilim ve Teknoloji Direktörü Isabelle Férnandez şunları belirtmişti:

“Baklagil tohumlarından proteinleri çıkarmaya ve izole etmeye odaklanmak yerine, doğal yapısını koruyarak bitkinin tamamından yararlanmanın yollarını araştırıyoruz.”

Şu an için şarküteri ürünleri, peynir ve bütün etlere odaklanılmış durumda. Ve yemek yiyen herkesin onaylayabileceği üzere, bunlar en yaygın olarak bilinen bitki bazlı burger köftesinden çok daha popüler.

Peki ya protein?
Şirket, bu teknoloji ile şimdiden iki ürün geliştirdi: her ikisi de soya proteininden yapılan frankfurter tarzı sosis ve jambon tarzı dilimler. Sosislerin protein yoğunluğu %72 ve jambonunki ise %70’tir. Heura, her iki ürünün de 2023’ün son aylarına kadar mağaza raflarında olmasını umuyor.

Heura Foods, Barselona’nın merkezinde ortak çalışma ofisinde 2017 yılında kuruldu. İlk müşterisi, küçük yerel bir işletmeydi. Başlangıçtan bugüne kadar 36 milyon € fon topladı ve buna sadece 12 saat içinde 4 milyon €  kazandıran bir özsermaye kitlesel fonlama kampanyası da dahil. Şirket 2022’de 31,4 milyon € ciro elde etti ve 2023’te bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ilk çeyrekte %44 büyüdü.

Ayrıca, son üç yılda İspanya’da pazar payını üçe katlayan Heura’nın Avusturya, İsviçre, Polonya, Hollanda, Portekiz ve İngiltere’deki perakende gruplarıyla anlaşmaları bulunuyor.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler