Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelSürücüsüz Taksi Girişimi Cruise, San Francisco’da 7/24 Çalışma Düzenine Geçti

Sürücüsüz Taksi Girişimi Cruise, San Francisco’da 7/24 Çalışma Düzenine Geçti

San Francisco’da 7/24 faaliyet gösterdiğini duyuran Cruise, bunu önemli bir kilometre taşı olarak görüyor.

Şu an için halkın büyük kısmı, hizmeti yalnızca şehrin üçte birinde 22:00 ile 05:30 saatleri arasında kullanabiliyor. Cruise CEO’su Kyle Vogt, bunun yakında değişeceğine söz verdi ve Cruise, günün her saati halka açık tam teşekküllü bir robotaksi hizmetini başlatmaya bir adım daha yaklaşıyor dedi.

Vogt, San Francisco’daki robotaksi ağına güç sağlayan sistemler için “hemen köşede” dediği uzun zamandır beklenen Cruise Origin’de kullanılacak olanlarla aynı, dedi. San Francisco, engebeli ve sıkışık arazisi sayesinde Cruise’un elektrikli robotaksileri için ideal bir test alanı olduğunu kanıtladı. Şehrin sinir bozan sisi de otonom araçlar için sıkıntı oldu.

Şehrin zorlu koşullarında çalışabiliyorsa her yerde çalışabileceğine inanan Cruise için, robotaksileri  San Francisco’da çalıştırmak iş uygulanabilirliğinin önemli bir testi oldu. Vogt, San Francisco’da geliştirilen makine öğrenimi sistem ve yeteneklerinin, şirket diğer şehirlere doğru yayıldıkça şirketin faydasına olacağına inanıyor.

Vogt, şirketin Dallas için bir genel müdür yardımcısı ve ticari operasyonlar sorumlusu için işe alım sürecinin başladığını da sözlerine ekleyerek, Teksas şehrinin bir sonraki genişleme hedefi olabileceğini bildirdi.

Cruise, robotaksileri Phoenix ve Austin’de çoktan çalıştırmaya başladı ve sisteminin direksiyon başında bir sürücü olmadan bir milyon milin üzerinde yol kat ettiğini söylüyor.

Waymo gibi rakiplerinin hala biraz gerisinde olsa da Cruise, otonom araç çağırma operasyonlarının ölçeği açısından, son yıllarda önemli ilerleme kaydetti.

Şirket, GM’nin desteğiyle güçlendi. GM, hızla büyüyen otonom araç sektöründe yer edinmek isteyen ana şirkettir. GM, Cruise’a yaklaşık 30 milyar dolar değerinde büyük bir yatırım yaptı.

Cruise, Kaliforniya’nın ötesine faaliyetlerini genişletmede başarılı olursa, otonom araç pazarının büyümesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Son yıllarda  teknoloji büyük ilerleme kaydetmiş olsa da, yollarda tamamen otonom araçların yaygın bir manzara haline gelmesinin önünde önemli engeller var. Bunlar;  güvenlik endişeleri düzenleyici zorlukları ve teknolojinin toplum tarafından kabul görmesiyle ilgili sorunları içerir.

Bununla birlikte, GM gibi büyük oyuncuların desteğini almış ve zorlu şehir ortamında başarılı test geçmişi olan  Cruise, otonom taşımacılığın geleceğini şekillendirmede önemli bir konuma sahiptir diyebiliriz.

 

 

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler