Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaGenelTürkiye'nin İlk Lityum-İyon Pil Hücresi Giga Fabrikası Açıldı!

Türkiye’nin İlk Lityum-İyon Pil Hücresi Giga Fabrikası Açıldı!

Türkiye merkezli sürdürülebilir enerji şirketi Kontrolmatik Teknoloji şirketinin iştiraklerinden birisi olan Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş., Türkiye’de büyük bir yatırım yaparak bir ilke imza attı. Ülkemizin enerji alanındaki ciddi yatırımlarından birisi olan bu tesis, önemli isimlerin katılımıyla açıldı.

Türkiye’nin ilk Lityum-İyon Pil Hücresi Giga Fabrikası Ankara, Polatlı’da açıldı. Açılış Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Kontrolmatik Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan’ın katılımları ile gerçekleşti.

Lityum-demir fosfat (LiFePO4) tabanlı prizmatik pil hücresi batarya paketleri üretecek fabrika, enerji şebekelerinden ev tipi enerji depolama sistemlerine ve uygulamalarına, otomotivden enerji santrallerine ve yenilenebilir enerji çözümlerine kadar çeşitli alanlarda hizmet verecek. Pomega’nın bu yeni fabrikası sayesinde Türkiye, Avrupa’da önemli bir enerji merkezi haline gelecek ve bataryalar için bir üs görevi görecek.

Kontrolmatik Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan, yatırımlar ve gelecek planları hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Pomega Enerji Depolama Teknolojileri’nin Türkiye’de Ankara’da, ABD’de Güney Carolina eyaletinde iki ülkede üretim tesisleri olacak. Pomega Türkiye’de çok yakında, bayram öncesi fabrikanın kurdelesini kesip, Temmuz ayında üretime başlamayı planlıyoruz. Ankara fabrikamızda, yıllık 500 megawatt ile 750 megawatt kapasiteli bir üretim olacak. İkinci fazın yatırımı da başladı. İkinci faz yaklaşık birincinin ilave 3 katı kadar bir yatırım, 1.5 gigawattlık yatırım yıl sonunda tamamlanıyor. Orada daha az inşaat işi var ondan dolayı daha kısa sürede tamamlanmış olacak.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise açılış sırasında yaptığı konuşmada, “Ülkemizi, ‘Bölgesel Batarya Üretim Üssü’ haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu amaca ulaşmak için çeşitli mekanizmalarla batarya ve enerji depolama teknolojilerinin geliştirilmesini ve üretimini destekliyoruz.” sözleriyle fabrikanın önemine vurgu yaptı.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler