Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelYapay Zeka ve Geliştiriciler Uyum İçinde Çalışabilir mi?

Yapay Zeka ve Geliştiriciler Uyum İçinde Çalışabilir mi?

Son zamanlarda ilginç bir meme dolaşıyordu internette ama bir türlü bulamadım. Bir kişi sanat yaratmayı ve yazı yazmayı sevdiğini, bulaşık yıkamaktan ve çamaşırdan nefret ettiğini söylüyordu. Yapay zekanın sanat ve yazılarını aldığından şikayetçiydi, böylece çamaşır ve bulaşık yıkamak için daha fazla zamanları oluyordu!

Aslında bunun tam tersi olmasını bekleriz değil mi?

Aynı sorun şu sıralar yazılım geliştirme ekiplerini de etkilemeye başladı. Yapay zeka daha akıllı hale geldikçe, geliştiricilerden daha hızlı kod yazabiliyor. Bu da geliştiricileri bir açmaza sokuyor; kod yazmayı seviyoruz ama yapay zeka bunu devralırsa, bizi ne bekliyor?

Korktukları şey, yapay zekanın geliştiricilerin yerini alması değil, işlerinin en sevdikleri kısımının ellerinden alınması!

Peki, yapay zekayı, işimizin en sevdiğimiz kısımlarını kaybetmeden gömülü sistemler geliştirmek için nasıl kullanabiliriz?

Yapay Zekanın Güçlü ve Zayıf Yönlerini Tanımak

Yapay zeka, desen tanıma, veri analizi ve tekrarlayan görevlerde mükemmel çalışıyor bunu günümüzde ortaya çıkan yapay zeka çeşitleri ile görmemek elde değil. Geliştiriciler genellikle bu tür görevleri monoton veya zaman alıcı buluyor. Aslında, bu görevleri ilk birkaç kez yaptığımızda heyecan verici buluruz, ancak sonrasında bir angarya haline gelirler!

Örneğin bir mühendisin kariyerinin başlarında ilk kez bir USART sürücüsü yazarken nasıl büyük bir heyecan yaşadığını düşünelim. USART çevrebirimlerinin çalışma prensiplerini, kayıtlarının yapılandırılmasını ve uygun hata yönetiminin nasıl uygulanacağını öğrenmek, onun için heyecan verici bir problemdi. Zarif ve yeniden kullanılabilir bir çözüm bulmak, belirli bir emek ve yaratıcılık gerektiriyordu.

Aradan 15-20 yıl geçtikten sonra, aynı mühendis onlarca USART sürücüsü yazmıştı. Bugün ona tekrar bir USART sürücüsü yazmanın heyecan verip vermediği sorulduğunda, hayır cevabını veriyordu. Çünkü artık bu işi defalarca yapmış ve yeni zorluklarla uğraşmak istiyordu.

Bunun yerine, tasarım kalıplarımı ve örneklerimi yapay zekaya verip, belirli bir mikrodenetleyici için bir sürücü yapmayı istiyordu. Yirmi saniye sonra bir sürücü hazır, oysa elle kodlamak saatlerini alabilirdi!

Bu tür görevler için yapay zekadan yararlanarak, binlerce kez yaptığımız ve artık keyif almadığımız aktiviteler yerine yazılım geliştirmede gerçekten keyif aldığımız yaratıcı ve zorlayıcı kısımlara odaklanmak için zaman yaratabiliriz.

İnsan Yaratıcılığını Geliştirmek, Yerine Geçmek Değil

Yapay zeka, yeteneklerimizi artırmak için güçlü bir araç olabilir, onları değiştirmek için değil. Örneğin, yapay zeka destekli kod üreticileri, mimari, tasarım ve problem çözmeye odaklanabilmemiz için şablon kodu halledebilir.

Gömülü yazılım geliştiricileri genellikle kendilerini elektrik veya yazılım mühendisleri olarak düşünürler. Bunun yerine, belki de kendimizi gömülü sistem mühendisleri olarak düşünmeliyiz!

Elbette, işte gözlemci bakış açısıyla yeniden yazılmış metin:

Bir mühendis düşünelim; yüksek lisans derecesi sistem mühendisliğinde. Bu mühendis, sistem seviyesindeki entegrasyon sorunlarını çözümler, en alt seviyedeki alt sistemlere iner ve nihayetinde tüm sistemi başarıyla teslim eder.

Eğer gömülü ekipler, düşük seviyeli detaylardan daha yüksek seviyeye odaklanırsa, yaratıcılıklarını ve problem çözme becerilerini daha iyi kullanabilir ve yapay zekanın kodlamanın sıkıcı kısımlarını yönetmesine izin verebilirler. İnsanlar, yenilik yapmaya ve yeni fikirler keşfetmeye daha fazla zaman ayırabilir.

Sonuç olarak, bir kodlama projesinin bir kısmını yapmak isterseniz, bunu yapmamanız için hiçbir neden yok! Yapay zeka, sıkıcı aktiviteleri ortadan kaldırmak için orada ve geliştirme keyfinizi almak için değil.

(Bir noktada projeleri teslim etmek için fedakarlıklar yapılması gerekebilir. Şirket yönetiminin, kâr maksimizasyonunu çalışan memnuniyeti ile dengelemesi gerektiğini öğrenmesi gerekecektir.)

İnsanlar ve Yapay Zeka Arasında İşbirliği

Yapay zekayı gömülü sistemler geliştirmede kullanmanın en etkili yollarından biri, onu bir işbirlikçi olarak görmektir. Yapay zeka, bir geliştiriciye ve ekibe aşağıdaki konularda çok değer katabilir:

  • Sorun giderme için öneriler sağlama
  • Kodu optimize etme
  • Test senaryoları oluşturma
  • Hataları çözme
  • Olası sorunları tahmin etme

Sonuçta, insani dokunuş, karmaşık gereksinimleri anlamak ve zarif çözümler oluşturmak için gereklidir. İnsan sezgisi ile yapay zeka verimliliği arasındaki simbiyotik ilişki, daha yüksek kaliteli ve daha sofistike yazılımlara yol açabilir.

Sonraki Adımlarınızı Atmak

Sonuç olarak, benzersiz ve değerli bir şey yaratmanın keyfini ve tatminini sürdürmek hedefimizdir. Sıkıcı görevleri yapay zekaya devrederek, yazılım geliştirmenin en tatmin edici yönlerini koruyabiliriz. İster karmaşık bir problemi çözmenin heyecanı, ister yeni bir sistem tasarlamanın yaratıcılığı, ister kodumuzun gerçek dünyada hayat bulduğunu görmenin tatmini olsun, yapay zeka bir engelleyici değil, bir yardımcı olmalıdır.

Geliştiriciler, iş deneyimlerini iyileştirmek için yapay zekayı işbirlikçi bir şekilde kullanabilirler. Projelerin çoğu geç teslim edilir ve bütçeyi aşar. Yapay zekanın ne zaman ve nerede kullanılacağını anlamak, ekiplerin proje teslimatlarını hızlandırmalarına, daha az kaynakla daha fazlasını yapmalarına ve işte keyif aldıkları şeyleri yapmaya devam etmelerine yardımcı olabilir.

Eğer bugün gömülü sistemlerinizi geliştirmek için yapay zeka kullanmıyorsanız, kullanmalısınız! Bu hafta biraz zaman ayırarak gerçekleştirdiğiniz rutin ve tekrarlayan görevleri belirleyin.

Kendinize sorun, “Bunu yapay zekaya devretmenin bir yolu var mı?”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler