Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiMobil SektörNFC'nin Kullanımı iOS 11 Sayesinde Artacak

NFC’nin Kullanımı iOS 11 Sayesinde Artacak

Near Field Communication yani Yakın Alan İletişimi teknolojisi hayatımızda her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. İki cihazın birbirine yakın mesafeden(en fazla 4 cm) tutulmasıyla cihazların oluşan manyetik alanda veri alışverişi yapmasını sağlayan NFC teknolojisi günümüzde maalesef az alanda kullanım görmekte. Teknolojinin yapısı gereği aradaki iletişim tek yönlü de olsa, çift yönlü de olsa iletilen veri kısıtlı oluyor. Bu yüzden genel olarak bu aradaki veri iletişimi cihazların birbirlerine bağlanacakları iletişim protokollerinin anahtarlarını içeriyor (wi-fi veya Bluetooth eşleştirmeleri gibi).

NFC, hayatımızda Bluetooth hoparlörler, kablosuz şarj cihazları ve ödeme sistemleri gibi alanlarda bulunuyor fakat bu henüz tam olarak yaygınlaşmış değil. Bu noktada ise bu teknolojinin yaygınlaşması üreticilerin cihazlarında bu teknolojiye destek vermesine dayalı.

Üst düzey Android işletim sistemli akıllı telefonlarda bolca yaygın olan bu teknoloji akıllı telefon piyasasında önemli bir payı olan Apple tarafında maalesef kısıtlı bir desteğe sahipti. NFC Apple cihazlarında yalnızca Apple Pay adındaki akıllı ödeme sisteminde kısıtlıydı ve bu teknoloji de sadece ABD içerisinde geçerli olduğu için kullanım olarak kısıtlı kalmıştı.

Dün akşam 19 Eylül’de çıkarılacağı duyurulan iOS 11‘de ise NFC teknolojisi desteklenen modellerde çok daha etkin bir biçimde kullanılabilecek. iOS 11 ile gelen Core NFC kütüphanesi sayesinde okuyucu modunda olmak üzere geniş kullanım senaryolarını Apple cihazlarında görebileceğiz. Bu sayede teknolojinin kullanım alanı artacak ve kullanıcılar olarak daha fazla NFC destekli cihazlarla buluşacağız.

iOS tarafında yaşanan bu gelişmenin etkisi mutlaka Android dünyasında da bu yönde gelişmelerin artmasına sebep olacak. Hibrit geliştirilen uygulamalar sayesinde veya oluşacak rekabet ortamında her iki işletim sisteminde de geliştirilen yeni NFC destekli uygulamalar göreceğiz ve belki de NFC için tahmin edilen kullanım senaryolarına yenileri eklenecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler