Konum Tabanlı

Gergedanlar IoT Sayesinde Korunacak

Azalan gergedan nüfusuna karşı IoT ve mobil iletişim teknolojilerinin kullanılması amaçlanıyor.

Güney Afrika’da bulunan gergedanların soyu kaçak avlanmalardan dolayı tehlikede ve bilim insanları da buna dur demek istiyorlar. Güney Afrika merkezli uluslarası mobil operatör MTN ve Hollanda Araştırma Enstitüsü(NRI) IBM‘in IoT platformunu kullanarak gergedanları kurtarma peşindeler.

Dünyadaki gergedanlardan yüzde 70’inden fazlası Güney Afrika’da yaşamakta ve nüfusları 20 bin civarında. Geçen 7 yıl içerisinde %9000 oranında artan avlanmalar gergedanları soyları tükenmekte olan türler listesinde üst sıralara taşımakta.

Güney Afrika’daki özel bir alanda boyunlarına algılayıcılar ve vericiler içeren tasmalar takılan hayvanların durumları IBM‘in IoT sistemlerine mobil şebeke üzerinden iletiliyor. Geliştirilen algoritma sayesinde hayvanların tehlike altında oldukları anlaşıldığı anda bölgedeki güvenlik ekiplerine haber verilmesi amaçlanıyor.

IoT‘nin böyle bir alanda kullanılması hem IBM için hem de araştırmacılar için heyecan verici bir gelişme. Konuyla ilgili IBM‘in yayınladığı videoyu da izlemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close