Yapay Zeka

Ford, Otonom Araçlar İçin Yatırım Yapıyor

En eski otomobil üreticilerinden olan Ford, otonom araçlar üzerinde AR-GE yapmak üzere yeni bir şirket kuruyor. Kurulacak olan şirketin amacı otonom araçların geliştirilmesi, ulaşım servisi haline gelmesi ve iş geliştirme takımlarının kurulması olacak.

Şu an için dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Ford‘un böyle kalabilmesi için trendleri yakalaması ve teknolojisini ona göre geliştirmesi gerekiyor. Bu alanda da son trendlerden olan otonom araçlar ve elektrikli araçlar konusunda böyle büyük bir firmanın yatırım yapması şaşırtıcı bir detay değil elbette.

Kurulacak olan şirketin odak noktaları ve AR-GE yapacağı alanlar.

Ford‘un bu şirkete önümüzdeki 5 yıl içerisinde 4 milyar Dolar yatırım yapması bekleniyor. Bu miktarın 1 milyar Dolar’lık kısmı da Argo AI adlı şirkete gidecek.

Argo AI: 2017 yılında otonom araçlar özelinde yapay zeka(AI) tabanlı geliştirmelerle platform çözümü sunmaya yönelik kurulmuş şirket. Şirket kurulduktan bir süre sonra Ford’dan 1 milyar Dolarlık yatırım alacağını açıklamıştı.

Ford‘un 2021 yılında çıkaracağı ilk otonom aracı için yaptığı bu yatırımlar elbette tek bir model için olmayacak bundan sonraki neredeyse tüm modeller için bir otonom platform gerekli.

Yeni kurulan şirketin yönetiminin Sherif Marakby’de olacak. Marakby şu anda Ford‘un Otonom ve Elektrikli Araçlar Bölümü’nde müdür yardımcısı görevinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close