Yapay Zeka

Yapay Zeka, Art arda Kullanılan İlaçların Yan Etkilerini Tahmin Ediyor

Milyonlarca insan günde 5 ilaçtan yukarı çıkıyor, ancak bu tür kombinasyonların yan etkilerini test etmek pratik değildir. Artık bilgisayar bilimcileri yapay zekayı kullanarak yan etkilerin nasıl tahmin edileceğini bulmuşlardır.

Sadece geçen ay, Amerikalıların % 23’ü bir CDC tahmine göre iki veya daha fazla reçeteli ilaç aldı ve 65 yaşın üstündeki %39’luk kesim beş veya daha fazla ilaç alıyor. Son birkaç yılda üç kat arttı.Çoğu durumda doktorlar, hastanın kişisel reçetesine başka bir ilacın eklenmesiyle ortaya çıkabilecek yan etkilerini bilemiyorlar.

Ancak bilgisayar bilimi yardımcı olabilir. 10 Temmuz’da Chicago’daki Uluslararası Hesaplamalı Biyoloji Derneği’nin 2018 toplantısında sunulan bir makalede. Bir yüksek lisans öğrencisi olan Zitnik ve meslektaşları Monica Agrawal ve bilgisayar bilimleri profesörü Jure Leskovec, uyuşturucu kombinasyonlarından gelen potansiyel yan etkileri öngörmek için bir yapay zeka sistemi oluşturdular. Decagon olarak adlandırılan bu sistem, doktorların, hangi ilaçların tanımlanması ve araştırmacıların karmaşık hastalıkların tedavisi için daha iyi ilaç kombinasyonları bulmalarına yardımcı olmaktadır.

Bilgisayar bilimcileri ise çok fazla olan kombinasyonları yapay zeka ile  çözümlemeye çalışmaktadır.

 

 

Emre Tekgül

Software Developer @BaranTech // Instructor @ioturkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close