Konum Tabanlı

Dubai Sokaklarında Otonom Taksi Tur Atmaya Başladı

Uber ve Waymo gibi otonom araçlarla duyduğumuz otonom taksi hizmetinin bir benzeri Dubai’ye geliyor. Dubai Ulaşım İdaresi‘nin dün ilk seferini yapan otonom taksisiyle amaç uzun vadede taksi hizmetini otonom araçlara bırakmak.

Sistem şimdilik 3 ay süre ile şehrin belli bölgelerinde hizmet verecek ve daha sonra buradan alınan sonuçlara göre yaygınlaştırılacak. Sistemin güzergahı ise toplu ulaşım noktalarından kısmen uzakta olan merkezler arasında ulaşım sağlamak. Örnek verecek olursak bir tiyatro salonuna en yakın olan metro istasyonu arasındaki mesafe yürümeyle uzak kalacaksa taksi hizmeti bu aralıkta hizmet verecek. Ayrıca bu problem “first and last mile” adıyla bilinen bir toplu taşıma terimidir.

Ulaşım İdaresi’nin verdiği bilgiye göre araç 4 yolcu kapasitesine sahip. Aracın ortalama seyir hızı 32 km/sa civarında olacak ve güvenlik amacıyla araçta her zaman bir şöför de hazırda bulunacak.

Taksi hizmetinde kullanılacak olan araç ise LiDAR yani lazer odaklı mesafe belirleme sistemiyle donatılmış bir Mercedes Benz marka sedan bir otomobil olacak. Aşağıdaki videoda ise taksi sisteminin tanıtım videosu yer almakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close