Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaAkıllı AraçIoT Özellikli Soğuk Zincir

IoT Özellikli Soğuk Zincir

Soğuk zincir, normal tedarik zincirlerinden farklıdır. Soğuk zincirde sıcaklık kontrolü sağlanan ortamlar kullanılır. Bu kontrol sayesinde üretimden, tüm nakliye, dağıtım ve depolama aşamalarında gıda ürünlerinin kalitesi kesintisiz olarak korunabilir. Yalnızca gıda ürünü değil farmasötik ürünler, biyolojik ürünler, kimyasallar ve aşı gibi hassas olan ürünler için de kullanılabilir. Soğuk zincir de var olan sıcaklık kontrolü sayesinde ürünler optimum koşullarda, ürün kalitesinde bir bozulma olmadan ulaşımlarını tamamlarlar.

Soğuk zincir sisteminde konum, sıcaklık ve nem gibi veriler toplanır ve işlenir.

IoT ise bu zincirdeki her bağlantının gerçek zamanlı yönetilmesini, veri takibine uygun sensör tabanlı teknoloji kullanarak sağlar. Sensörler soğuk zincirde yer alan bağlantıların çevre koşullarını sürekli olarak izler. IoT’nin soğuk zincirde kullanılmasının avantajları çoktur.

Sensörler sıcaklık ve nem verilerini, konum verileri ile gerçek zamanlı olarak toplar ve işler. Bu sayede hem reaktif hem de proaktif izlemeyi optimize edebilir.

IoT ekosistemlerinde, meydana gelen olaylar anında tespit edilebilir ve anında yanıt verilebilir. Bu şekilde manuel kullanımda oluşacak hasar en aza indirilebilir. Sistem oluşabilecek sorunları önceden tahmin edip ona göre davrandığı için bakım ve maliyet sorunları en aza indirilir.

Sensörlerin tümünde toplanan veriler zincirin her parçası için farklı denetimler sağlar. Böylelikle sistemin verimliliği artmış olur.

Özellikle israfın çok olduğu bu dönemde, kaliteli bir soğuk zincir sistemi, çevre koşullarını ürüne uygun seviyede tutarak bozulmadan ulaşımını sağlar. Bu sayede güvenlik ve kalite sağlanarak israfta azaltılır.

 

Ayşe Bilgili
Ayşe Bilgili
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler