Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGüvenlikTüketicilerin IoT Cihazlarında Güvenliğe İhtiyacı Var

Tüketicilerin IoT Cihazlarında Güvenliğe İhtiyacı Var

İnternetin hayatımızda her an daha fazla yer almaya başlamasıyla birlikte IoT cihazları hayatımızda daha fazla yer etmeye başladı, bu da güvenlik endişelerini beraberinde getiriyor. Hayatımızda kolaylıklar sağlayan bunca cihaz diğer taraftan hakkımızdaki her bilgiyi elde edinebilecek güçte, bu da endişelerin haksız olmadığını gösteriyor.

İsrail temelli güvenlik servisi sağlayıcısı Allot‘un yayınladığı Telco Güvenlik Trendleri 2018 3. çeyrek raporunda insanların IoT cihazları ve dijital alanlardaki güvenlik kaygılarıyla ilgili anketin sonuçları mevcut. Anket, 10 farklı ülkeden yaşları 18 ve 60 yaş üzerindeki 1261 katılımcıdan elde edilen verilerle şekillenmiş.

Anketin ilk sorusu insanların herhangi bir güvenlik hizmetine ücret ödeyip ödemeyecekleri ve cevap %73 oranında evet çıkmış. Evinde 10’dan az cihazı olanlar bu servise aylık olarak ortalama 4.90 Dolar ödeyebileceğini belirtmişken, cihaz sayısı 10’un üzerine çıktığında aylık ortalama 6.16 Dolar‘a kadar çıkıyor. Ayrıca insanların yalnızca %16’sı bu güvenlik hizmetini kendi internet servis sağlayıcılarından alabileceklerini belirtmiş, geri kalanlar ise diğer 4 güvenlik firmasından yana tercih belirtmiş.

Anketteki diğer sorulara da değinecek olursak;

 • Evlerin %83’ünde en az bir akıllı cihaz mevcut. Bunun büyük bir kesimini akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar kapsıyor. Ayrıca akıllı beyaz eşyalar ve klimalar da dikkat çekici oranlarda mevcut.
Kişilerin akıllı cihaz sayılarına göre cihaz türü dağılımları.
 • Ankete katılanların %25’inde 10’dan fazla akıllı cihaz mevcut.
 • Yaşlara göre yapılan çekince anketinde ise;
  • 18  – 35 yaş arasındaki kişiler en çok kişisel gizlilik ve siber ataklardan çekiniyor.
  • 35 – 60 yaş arasındaki kişiler de gizlilik ve teknolojiye fazla güvenmekten çekiniyor.
  • 60 yaş üzerindeki kişiler de en çok teknolojiye fazla güvenmekten çekiniyor.
 • Dahili güvenlik önlemlerinin yeterli olup olmadığı sorusunaysa %22 evet derken,%24 hayır diyor ve %23’lük kesim de bir fikir beyan edemiyor. %35’lik kesim de sadece belirli markalara güvendiğini belirtiyor.

 • Üzerinde mikrofon ve kamera olan cihazlar sizce gizlice sizi izliyor mudur sorusuna ise %75 endişeli olduğunu, %19 şüpheli olduğunu ve %6 tehlikenin farkında olmadığını belirtiyor.

2018 sonunda tüketici alanında IoT cihazlarının sayısının 6.7 milyara yükseleceği düşünülükten sektörün son yılda neredeyse %30 oranda büyüyeceği ve değerinin bir trilyon Dolar‘a çıkacağı tahmin ediliyor. Tüketici tarafında ise güvenlik yazılımı sektörünün değerinin 6.4 milyar Dolar olduğu belirtilmiş.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler