Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaAkıllı EvlerAkıllı Evler Gerçekten Enerji Tasarrufuna Yardımcı Olabilir Mi?

Akıllı Evler Gerçekten Enerji Tasarrufuna Yardımcı Olabilir Mi?

Trendlerle birlikte aldatıcı reklamlar geliyor. Sonra, efsaneler ortaya çıkmaya başlıyor. İnternet, akıllı telefonlar ve şimdi de akıllı ev konseptiyle böyle oldu. Nereye giderseniz gidin, herkesin teknolojik evleri ve ne kadar entegre, fütüristtik ve otomatik oldukları hakkında söyleyecekleri bir şey var gibi görünüyor.

Bu tür bilgi bulanıklığı para ve enerji tasarrufu söz konusu olduğunda daha da büyüktür. Alıcılar sadece akıllı evlerin yararlı olup olmadığını bilmek istemiyor, aynı zamanda elektrik faturalarını artıracak mı yoksa azaltacak mı olduğunu anlamak istiyorlar. Eğer bunu siz de yapıyorsanız, neden gerçeklere atlamıyorsunuz ve dünyanın bu konuda ne söylediğini görmüyorsunuz? Uzmanlar, uluslararası kuruluşlar ve şirketler son birkaç yıldır bağlantılı evleri araştırdı ve akıllı evlerin kamu hizmetlerinizden tasarruf etmenize yardımcı olup olamayacağını keşfetmemize yardımcı oldu.

İlk olarak, Akıllı Evi “Akıllı” Yapan Nedir?

Öncelikle, bir evi akıllı bir ev haline getiren şeyin akılda tutulması önemlidir. Ev otomasyonu fikri, biraz açıklayıcı olan Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramının bir parçasıdır. IoT temel olarak, ekstra özelliklere sahip olabilmeleri için internet bağlantısı kullanarak nesnelere “hayat vermek” anlamına gelir. Başka bir deyişle, akıllı ev, akıllı cihazların entegre bir sistemidir.

Akıllı ampullerden sanal asistanlara kadar akıllı bir ev, evdeki hayatınızı izlemeniz ve modellemeniz ve daha pratik hale getirmeniz için ortam sağlar. Apple, Google, Microsoft, Samsung ve Amazon gibi teknoloji markaları çamaşır makinelerinden hoparlörlere kadar tüm ev için akıllı araçlar satmaya başlayana kadar konsept oldukça soyuttu. Bu tür kreasyonlar, tüketicilerin telefonlarını uzaktan kumanda olarak kullanmasına ve evin kendisini bir teknoloji cihazına dönüştürmesine izin veriyor.

Evler akıllı, pratik ve yenilikçi ama aynı zamanda enerji tasarruflu olabilirler mi? Aşağıda bazı örneklere bakalım ve akıllı evlerin faturalarınızdan tasarruf edip edemeyeceğini öğrenelim.

Sensör Kontrollü Işıklar

Sensörler kapıları açabilir, ışıkları açabilir veya kapatabilir ve hatta bir odadaki sıcaklığı bile ayarlayabilir, bu yüzden onları her yerde kullanmamızın bir nedeni olmalı, değil mi? Evet, işte bir ipucu: Bunun nedeni sadece evde süper pratik olmaları değil. Bu tür cihazlar son derece enerji tasarrufludur ve bol miktarda elektrik tasarrufu sağlayabilir.

Carbon Trust’a göre, bir kişinin odada olup olmadığını tespit edebilen doluluk sensörleri enerji kullanımını yüzde 30 oranında azaltabilir. Gün ışığı sensörleri daha da verimlidir ve kullanımınızı yüzde 40’a kadar düşürebilir.

İngiltere’den bir başka ilginç veri gerçeği, King’s College London tarafından sunuldu. 2013 yılında üniversite, sensör kontrollü iç mekan aydınlatmasının kurulumu sonucunda aydınlatma enerjisi kullanımını yaklaşık yüzde 90 azalttı. Projenin geliştiricilerine göre, kurum elektrik faturalarında her yıl 6.349 İngiliz sterlini (ABD’de yaklaşık 8.037 dolar) tasarruf edecek.

Akıllı Güç Bantları

Akıllı prizler veya akıllı güç çubukları, akıllı bir ev düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk şey olmayabilir. Yine de geleneksel görünümlerinin sizi aldatmasına izin vermeyin. Bu araçlar bekleme modundayken cihazlarınıza enerji katabilir, bu da gözden kaçan ancak önemli bir enerji tasarrufu aracıdır.

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı (LBNL) tarafından bildirildiği üzere, bekleme modu konut elektrik kullanımının yüzde 10’unu oluşturmaktadır. Akıllı bir uzatma kablosu, evde bu sessiz, enerji tüketen işlevi engelleyerek faturalarınızı önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olacaktır. Cihazların fişini çekmek konusunda bir daha asla endişelenmeniz gerektiğini düşünün.

Akıllı Duş Zaman Sınırlayıcı

Uzun, sıcak duşlar rahatlatıcı ve enerji verici, aynı zamanda yüksek enerji kullanır. Bu nedenle uzmanlar, her iki dünyanın da en iyisini elde etmenizi sağlayan akıllı duş zaman sınırlayıcıları oluşturmaya karar verdiler: sınırlı rahatlatıcı sıcak duş.

Bazı markalara göre duş zaman sınırlayıcıları su tasarrufunuzu yüzde 50’ye kadar artırabilir. Showerguard web sitesinde belirttiği gibi, akıllı zamanlayıcılar bir yıl içinde faturalarınızda yüzde 20’ye kadar tasarruf edebilir ve bu da olağanüstü geri ödeme süresi anlamına gelir.

Bu tür cihazlar, duşta harcamak istediğiniz zamanı ayarlamanıza olanak tanır ve musluğu kapatmanın zamanı geldiğini size söyleyecektir. Dahası, evde çevre dostu yenileme arıyorsanız, bunlar yararlı bir araç olabilir.

Akıllı Termostatlar

Akıllı termostatlar, hem ev hem de otomasyonun hem teknolojik hem de enerji tasarrufu açısından ne anlama geldiğinin en iyi örneğidir. Bu cihazlar telefon veya tabletlerle son derece entegredir ve evinizin sıcaklığını uzaktan izlemenize ve ayarlamanıza olanak tanır.

Yine de, özellik listeleri uzaktan erişimin çok ötesine geçiyor. Akıllı termostatlar size düzenli olarak enerji kullanım raporları gönderebilir ve hatta geçmiş verileri kontrol etmeniz için grafikler oluşturabilir. Kanada Küresel Haberlerine göre, tüm bu işlevler, tüm bu işlevler enerji faturalarınızda yaklaşık yüzde 15 tasarruf sağlayacaktır.

Enerji Monitörleri

Enerji monitörleri bile ev otomasyonu trendinde bir değişim geçirdi. Bu gadget’lar kullanıcılara enerji kullanımları ve ev etkinlikleri hakkında bilgi verebilir. Örneğin, güneş enerjisiyle çalışan bir sisteminiz varsa, elektrik tüketimine karşı güneş üretimini bile ölçebilirler.

Mobil entegrasyon sayesinde, hangi cihazların size daha fazla paraya mal olduğu ve ilgili raporlar dahil olmak üzere telefonunuzdan enerji kullanımı ile ilgili her şeyi izleyebilirsiniz. DIY projelerine giriyorsanız açık kaynak seçenekleri bile vardır. Birçok tüketici modüler Raspberry Pi bilgisayarları kullanarak kendi akıllı enerji monitörlerini yarattı.

Akıllı Cihazlar

LG Smart View buzdolabı gibi ürünler, IoT konseptini evdeki en geleneksel makinelerden birine uygulanmasına örnektir. Bu buzdolabı, kapı açık bırakıldığında size mobil bildirimler gönderir ve örneğin dondurucuda buz olup olmadığını veya sıcaklığı kontrol etmenizi sağlayan bir uygulama ile entegre edilmiştir. Google Asistan’a bağlarsanız daha da akıllı hale gelebilir.

Akıllı bir bükülmeye sahip başka bir iyi eski cihaz Samsung WW9000 çamaşır makinesidir. Bu elbise yıkayıcı, kullanıcıların giysileri temizlemek için gereken ılık su miktarını azaltmalarını sağlayan “ecobubble” teknolojisiyle birlikte gelir. Başka bir deyişle, hem su hem de ısıtma maliyetlerinden tasarruf edebilir. Akıllı özellikler Wi-Fi ve mobil uygulama tarafından destekleniyor ve kullanıcıların telefonlarını kullanarak büyük işlevleri kontrol etmelerine yardımcı oluyor.

Sonuç

Evet, akıllı evler size para kazandırabilir – aslında bol miktarda. Ancak satın aldığınız akıllı ürünlere bağlı olacaktır. En enerji tasarruflu cihazlar, sensörler veya diğer enerji sınırlayıcıları ile birlikte gelen cihazlardır. Akıllı TV veya Bluetooth hoparlörü size para kazandırmaz – muhtemelen tüp TV’ler veya onlarca yıllık plak çalarlar gibi eski akranlarıyla karşılaştırıldığında.

İyi haber şu ki, günümüzde, bu gadget’ların çoğu aynı zamanda enerji tasarruflu ve akıllı olma eğilimindedir, bu nedenle bir buzdolabı veya aydınlatma kiti satın almak gibi enerji tasarruflarını konforla birleştirmede bir sorununuz olmayacaktır.

Yazar: Metin Can Ayar

Metin Can Ayar
Metin Can Ayar
İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler