Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsNesnelerin İnterneti ile Tedarik Zinciri Yöntemi

Nesnelerin İnterneti ile Tedarik Zinciri Yöntemi

Dünya artık küçülmüş bir köydür sözünün en büyük tezahürüdür tedarik zinciri yöntemi. Günümüzde artan rekabet koşullarında firmalar potansiyel müşterilere en kısa zamanda gereken ürünleri en kolay şekilde ulaştırmayı amaçlarken, bir yandan da bunu gerçekleştirmek için tedarikçilerle etkin bir şekilde çalışarak gereken ham madde veya malzemeyi gereken zamanda ve en düşük maliyetle tedarik etmek gerekmektedir. Böyle bir sistemin günümüzün devasa şirketlerinde oluşturulabilmesi ve rekabet düzeylerinin devamı için tedarik zinciri sisteminin kurulması kaçınılmaz bir hal almıştır. Peki, bu kadar şirket neden değer verir bu Tedarik Zinciri Yönetimi’ne?

Tedarik Zinciri Yönetimi’nin temel amaçları şu şekilde ifade edilebilir:

  • Müşteri tatminini artırmak,
  • Zamandan kazanç sağlamak,
  • Stokla ilgili maliyetlerin azaltılmasını sağlamak,
  • Faaliyet maliyetini azaltmak,
  • Ürün hatalarını azaltmak.

Tedarik zinciri, malzeme tedariki işlemlerini yerine getiren ve daha sonra bunları dağıtım kanalıyla müşterilere ulaştıran hizmet ve dağıtım seçeneklerinden oluşan bir sistemdir. Bu sistem, malzemelerin sağlanması, bu malzemelerin ara ve tamamlanmış ürünlere dönüşümü ve tamamlanmış ürünlerin müşterilere dağıtımı fonksiyonlarını yerine getirir. Tedarik zincirinin yönetimi ise, ham maddenin sisteme girdikten sonra en son kullanıcıya teslim edilmesine kadar gerçekleşen zincirdeki hem yukarı, hem de aşağı tüm malzeme ve bilgi akışlarının kontrol ve koordinasyonunu kapsayan bir faaliyettir.

Dolayısıyla tedarik zinciri yönetimini baştan sona tek bir uzmanlık veya tek kişilik bir sistem değildir. Bir satın alma prosesi ile gelen malın şirket içinde nasıl sirküle edileceği farklı bir iştir. Üretilmiş malın depolanması ile depodan malın alınıp tüketiciye ulaştırılması da ayrı bir uzmanlık gerektiren süreçtir. Her biri kendi içinde iyi bilinmesi gereken süreçlerdir. Ama hepsi de birbirine bir zincirin halkaları kadar iyi kenetlenmiştir. Tüm halkaların birbiri ile koordineli bir şekilde çalışması gerekmektedir.

Tedarik zincirinin etkin olarak yayılması işletmelerin rekabet sağlamalarında önemli fırsatlar sağlamaktadır. Bu durumda işletme – müşteri ilişkisine ayrı bir boyut kazandırmaktadır. Teknolojide meydana gelen gelişmeler, ekonomide ve pazarlarda meydana gelen değişimler, işletmelerin tedarik zincirlerinin yönetilmesinde bilginin önemini artırmıştır. Tedarik zincirinin üyeleri arasındaki bilgi paylaşımında Nesnelerin İnterneti’nin önemli bir desteği bulunmaktadır.

Nesnelerin İnterneti’nin Tedarik Zincirlerine Faydaları

Depo Yönetimi: Nesnelerin interneti sayesinde depo gerçek zamanlı olarak gözlemlenebilir. Gereğinden fazla üretim ve depolama önlenerek hem depolanan ürün adedi hem de maliyetler düşürülebilir. Ayrıca geriye dönüş alma süresi kısaltılabilir, gereksiz kayıp ve çalınma gibi durumlar minimuma indirgenebilir. Stokları yenileme süreçlerini daha kolay hale getirmek için raflarda bulunan ve depolardaki ürünlerin rotasyon kontrolünde akıllı ürün yönetimi, ürün takibi amacıyla tedarik zinciri denetimi uygulanmaktadır. Nesnelerin interneti aslında dağıtım sektöründe depoları bulunmayan merkezi yönetimli şirketler için ideal bir platform sağlamaktadır. Bu yaklaşım sayesinde dinamik bir ortamda depo merkezi olmayan yönetimin tepki yeteneklerini geliştirmek için uygun bir yöntemdir.

Kapsamlı Lojistik: Tedarik zinciri içerisinde bulunanlar, taşınan akıllı nesnelerden, tedarik zinciri boyunca nakliye hakkında tüm bilgileri (örnek: güzergâh, nakliye koşulları, nakledilen yükün durumu) gerçek zamanlı olarak öğrenebilir. Nesnelerin interneti sayesinde nakliye sırasında oluşmuş zararların hızlıca öğrenilebilmesi ile geri dönüş maliyetlerin kolayca hesaplanabilmesi, hasarlı ürünün hemen değiştirilmesi ve tekrar geri gönderme maliyetlerin azaltılması sağlanabilir. Günümüzde kara taşıtları büyük miktarda parametre toplanmasını sağlayan birçok gelişmiş algılayıcı içermektedir. Uygun bir sistem mekanizması ile araçlar yol güvenliği, araç bakımı, kentsel hareketlilik, trafik sıkışıklığı, filo yönetimi, karbondioksit emisyonu gibi çok kullanışlı ve yetenekli akıllı nesnelere dönüştürülebilir. Ayrıca müşterinin nakledilen ürün hakkında gerçek zamanda bilgilendirilmesi, eline hasarlı ürünün ulaşımın önlenmesi müşteri memnuniyeti için önemli hususlardır.

Ham Madde Tasarrufu: Akıllı ölçeklerden gelen otomatik geri bildirimler temelinde kısıtlı kaynakların (su, elektrik, benzin, çalışan gideri vb.) tüketimi hususunda kullanıcıların daha dikkatli olması temin edilebilir.

Doğru ve Hızlı Tedarik Zinciri: Nesnelerin interneti, her türlü bilginin (örnek: üretim tarihi, son kullanma tarihi, garanti süresi, satış sonrası detayları) nesnelerde saklanması ve gerçek zamanda tedarik zinciri paydaşlarınca paylaşılmasını mümkün kılarak bilginin bozulmasını önler.

İş Süreci: İş süreçleri çerçevesinde kullanılan akıllı nesneler olası problemlerin tespitini hızlandırır, kolaylaştırır ve olası bir süreç revizyonu bulunmasına yardımcı olur.

Akıllı Ölçüm Sistemleri: Akıllı ölçüm sistemleri genellikle endüstriyel sahada daha yaygın olarak kullanılır. Akıllı ölçümleri aslında su, petrol ve yağ gibi seviyelerinin takip edilmesi gereken ham maddeleri izleyen sistemdir. Kullanılan basınç ölçümleri, malların veya ham maddenin boşluk seviyesini ve ağırlığını ölçer ve gerekli birimleri bilgilendirir.

Günümüzde artan rekabet koşularının sonucu olarak değişen yaşam koşullarına ayak uydurmaya çalışan büyük veya küçük işletmeler müşterilerine daha iyi hizmet sunmayı hedeflemektedir. Dünyanın geldiği teknolojiye göre en etkin hizmeti sunmanın yolu ise tedarik zincirin İyileştirilmesiyle sağlanabilmektedir. Bu Bu iyileştirme tedarik zincirinin bileşenleri arasındaki iletişime ve bilgi yönetimine bağlıdır. Geçmişte kullanılan tedarik zinciri yöntemlerinin müşteri nazarında yetersiz kalması, ürün izlenebilirliğinin oldukça düşük seviyelerde olması, zincirin içindeki paydaşların yeterince bilgi paylaşımı yapamaması yaşanan en büyük problemlerden sadece bir birisidir.  Son yıllarda gelişen nesnelerin interneti, ortadaki bu belirsizliklere çözüm getirmek için tercih edilen teknolojilerin başında gelmektedir. Nesnelerin interneti sistemi, ürünlerin tüm bilgilerini sağlayarak oluşması muhtemel belirsizlikleri azaltır. Akış faaliyetlerinin planlanmasını kolaylaştırır. Tedarik zincirinde oluşan verilerin herkes tarafından takip edilebilmesi, bilgilerin sistemlerde depolanabilmesini de ayrıca sağlamaktadır. Depolama ve lojistik ağlarında maliyetleri azaltırken müşteri memnuniyetini de artırır. Nesnelerin interneti sisteminin gelecek yıllarda kullanımının giderek artacağı düşünülmektedir. Teknolojinin kullanılmaya başlanması ile depolama, personel, üretim ve dağıtım maliyetlerinin düşeceği öngörülürken, gelecek çalışmalarda sistemin maliyetinin daha da azalması üzerinde yapılan çalışmalar teknolojinin kullanımına fayda sağlayabilir.

Enes EREN

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler