Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaInternet of Things2020'de En İyi 10 IoT Geliştirme Teknolojileri ve Araçları

2020’de En İyi 10 IoT Geliştirme Teknolojileri ve Araçları

Çeşitli araştırmalara göre, IoT bağlantılı cihazlar 2025 yılına kadar 75 milyarı aşacak. IoT’nin kapsamı ve gelişimi, önümüzdeki yıllarda insanları ve şirketleri en iyi IoT ürün çözümlerini aramaya etkileyecek şekilde gelişecek. IoT geliştirme araçları, çeşitli ağlarda IoT uygulamalarını uyarlamak ve uygulama değişikliklerinin donanım yanıtlarını nasıl etkileyebileceğini test etmek için çeşitli güncellemeleri yönetmek için oluşturulmuştur.

Turkcell IoT Platform

Bağlantılı varlıkları şirketlerin faydası için izleyen, yöneten ve üretilen verileri ileri analitik yetenekleri ile aksiyona dönüştüren nesnelerin interneti platformudur. Turkcell IoT Platformu hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Microsoft Azure IoT kitleri

Microsoft Azure, tek kartlı PC’ler, aktüatörler ve sensörlere sahip IoT geliştiricilerinin ihtiyaçları için Azure Sertifikalı olarak gelen altı IoT kiti oluşturmak için Adafruit ile koordinasyon kurarak bir ekip oluşturdu. Genel olarak geliştiriciler, kitlerin içindeki WiFi kartlarını, SD kartları, sensörleri ve renkli LED’leri kullanabilirler. Azure’un bazı IoT kitleri, uzmanlar tarafından en iyi IoT ürün geliştirme ihtiyacına yöneliktir. Yeni başlayanlar veya orta düzeyde bilgiye sahip olanlar Adafruit Raspberry Pi Kit, Adafruit Feather M0 Kit ve SparkFun Thing Dev Kit’i deneyebilirler.

Arduino (IDE)

Adruino, mikro denetleyici panoları ve diğer IoT geliştirme araçları arasında en çok tercih edilen IDE’ler olarak tanınan etkileşimli kitler ve nesneler oluşturmakla ünlü İtalya merkezli en iyi IT şirketidir. Arduino, çeşitli donanım sistemlerini birbirine bağlamak için tam gelişmiş, optimize edilmiş ve olgun bir platform oluşturdu. Arduino, endüstri sınıfı IoT uygulama geliştirme projelerini destekleyen birçok en iyi örnek ve kitaplıkla zenginleştirilmiş eksiksiz bir IoT paketi sağlar.

Arduino, üst düzey endüstri sınıfı IoT uygulama geliştirme projeleri için kütüphane desteğiyle zenginleştirilmiş IoT paketleri sunar. Arduino, yeni başlayanların benimseyebileceği ve onunla başlayabileceği stratejileri uygulamak için kullanımı kolaydır.

Raspbian

Raspbian IoT IDE, IoT teknoloji uzmanları tarafından sunulan Raspberry Pi kartı için oluşturuldu. 35.000’den fazla paket ve önceden derlenmiş yazılım kullanımıyla birlikte gelen çeşitli hızlı kurulum örnekleri, onu önemli bir IoT geliştirme aracı haline getiriyor. Belki Raspbian’ın en büyük kalitesi, sürekli geliştirme altında olması ve kullanıcıların maksimum fayda sağlamak için bilgisayar erişimini genişletmesidir.

DeviceHive

DeviceHive, 2012 yılında piyasaya sürülen açık kaynaklı bir makineden makineye iletişim çerçevesidir. DeviceHive, herkesin uzaktan ve ağ yapılandırmasından bağımsız olarak kontrol edebileceği bulut tabanlı bir API’ye sahip olduğu için en çok tercih edilen IoT uygulama geliştirme platformlarından biri olarak kabul edilir.

Aynısı yönetim portalı, protokolleri ve kitaplıkları için de geçerlidir. DeviceHive, güvenlik, sensörler, otomasyon ve akıllı ev teknolojisini ele alan uygulamalarla en iyi şekilde çalışır. Bonus olarak, DeviceHive’ın web sitesi, topluluğundan ve çevrimiçi blog kaynaklarından destek ve referanslar içerir.

OpenSCADA

OpenSCADA, Eclipse IoT endüstri grupları tarafından temsil edilen SCADA projesinin bir parçası olan bir araçtır. Modern bir tasarıma sahip olan güvenliği ve esnekliği ile tanınır. OpenSCADA, düzenleme ve hata ayıklamayı destekler ve ön uç uygulamalar, arka uç uygulamalar, kitaplıklar, arayüz uygulamaları ve yapılandırma araçlarıyla birlikte gelir. Çeşitli araçlar seti, gelişmiş IoT uygulamalarının geliştirilmesiyle birleştirilebilir. Tıpkı diğer IDE’ler gibi OpenSCADA, çeşitli programlama dillerini destekler ve Utgard, Atlantis, Orilla ve diğerleri dahil olmak üzere alt projelerden oluşur.

Home Assistant

Home Assistant, Python tabanlı kodlama sistemindeki ev otomasyonunu ve işlevlerini amaçlamaktadır. IoT sistemi masaüstü tarayıcılar ve mobil ile kontrol edilen açık kaynaklı bir araçtır. Home Assistant, gizlilik standartları ve güvenliği ile tanınır. Yazılım, Python 3 üzerinde çalışan herhangi bir sistemi destekleyebilir. Bununla birlikte, bulut bilişimden yoksundur ve verileri koruma yeteneği önemli bir dezavantajdır.

DeviceHub

DeviceHub , donanım ve web teknolojileri sağlamak için iş zekası ve bulut entegrasyonunun bir kombinasyonunu sunan entegre bir çözümdür. Kit, genellikle yazılım geliştiricilerin gücünü IoT uygulama geliştirme amacıyla kullanmalarına izin veren Hizmet Olarak Platform (PaaS) olarak sunulur. Sanal Özel Bulut kullanarak kurumsal uygulamaları dağıtma ihtiyacı için yazılımı yeniden markalandırmak ve yüklemek isteyen kurumsal kuruluşlar için özellikle yararlıdır. DeviceHub, hızla gelişen filo yönetim sistemleri, akıllı satış makineleri ve giyilebilir yazılımlar oluşturmada başarıya ulaştı.

Tessel 2

Tessel 2, temel IoT çözümleri ve prototipleri oluşturmak için kullanılan bir donanım sağlayıcısıdır. Her zaman çeşitli modüllerini ve sensörlerini kullanarak yardım eli verir. Tessel, 10 pinli modüller, USB modülleri, topluluk tarafından oluşturulan modüller ve üst düzey donanım API’leri dahil olmak üzere tak ve çalıştır modül ekosistemlerine sahiptir. Bu, kamerayı, RFID’yi, hızlandırıcıyı ve GPS’i kapsayan çok sayıda modülü tutabilen bir tür karttır.

Node.JS kullanımının farkında olan Java geliştiricileri, Tessel’i kullanabilir ve Node.JS kullanımıyla programlayabilir. Bu şekilde, Tessel bir dizi sunucuyu ve ayrıca donanım ürün yazılımı IoT çözümlerini dağıtmak için kullanılabilir.

Flutter

Kuşkusuz, IoT ürün geliştirme arıyorsanız, Flutter en iyi seçimdir. Flutter ihtiyaçlarınızı anlar ve gereksiz ve tekrarlayan elektronik görevleri azaltır. Arduino’ya bağlı programlanabilir bir işlemci merkezini ifade eder. Yarım milden fazla mesafeye ulaşmak için uygun eğime sahip uzak bir vericidir. Shudder sayfaları, birbirleriyle yazışmaları koordine etmek için izin verme ve herhangi bir değişikliğe gerek olmayan durumlarda başvurma hakkına sahiptir.

Kinoma

Kinoma, hem ciddi hem de eğlenceli olan iki tür IoT projesine izin verir. Amacını gerçekleştirmek için sadece iki ürüne ihtiyaç duydu: Create ve Element panoları. Kinoma Create, sensörler ile bağlantı kurmak ve IoT özellikli cihazların yapısını oluşturmak için JavaScript kullanan komut dosyası yazılabilir bir donanım kitidir. Kit, bir BLE (Bluetooth Düşük Enerji), Entegre WiFi, Hoparlör, dokunmatik ekran ve mikrofon gibi eksiksiz destek unsurlarına sahiptir.

Her şeyin parmaklarımızın ucunda olduğu teknoloji tabanlı bir çağda yaşıyoruz. IoT, insan hayatını çok daha kolay ve konfor dolu hale getirecek çeşitli cihazları bağlama yeteneğine sahiptir. Bu faydalar nedeniyle IoT, talebinde katlanarak büyüme görüyor ve IoT’nin teknoloji tabanlı dünyanın geleceği olduğunu söylerken hiç şüphe yok.

En iyi IoT uygulamasını oluşturmayı hedefliyorsanız, bu makalede ana hatlarıyla belirtilen araçları ve teknolojileri göz önünde bulundurun. Bu şekilde, hedeflenen kullanıcı tabanınızın tüm gereksinimlerini karşılayacak, özellik yüklü ve kullanıcı dostu bir IoT uygulaması oluşturabileceksiniz.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler